Nisan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ağırlık hangi adayda

Siyaset tabi ki matematik değil ki hesaplayıp sonuç bulabilelim, ancak yıllara göre partilerin aldığı oylar hesaplandığı zaman çok yakın sonuçlar da bulunmaktadır.

Siyaset tabi ki matematik değil ki hesaplayıp sonuç bulabilelim, ancak yıllara göre partilerin aldığı oylar hesaplandığı zaman çok yakın sonuçlar da bulunmaktadır. Nisan da ki CB lığı seçimleri için çok anketler yayımlanmakta, beğeniriz veya beğenmeyiz hepsi de bir değerdir. Sonuç üzerinden hesaplanırsa partilerin aldığı oy oranları bize bir ışık tutar ve bu dört yıllık dönmede, partilere güven arttı mı yoksa azaldı mı? Hangi parti veya partiler oy kaybediyor veya oy kazanıyor veya gücünü ve konumunu koruyor.
CB Akıncı’nın sürekli köyleri gezmesi ve hala daha adaylığını açıklamaması, şu soruyu akla getiriyor. Akıncı’yı destekleyen partinin oy oranı %10’nun altında, o zaman kendi açıklaması da var bu konuda “halkın düşüncesine bakacağım” demişti bayağı zaman önce, o zaman daha olası sonuçtan emin değil mi sn cumhurbaşkanı.
Sürekli gezdiği bölgelerde çözümün önemini ve gerekliliğini anlatıp duruyor. Çözümün önünde ki engel KKTC halkı değil ki, Rum tarafı bizim ile ortaklık kurmak istemiyor, müzakerelerin çöktüğü dönem Akıncı bu gerçeği açıklamıştı. Akıncı Ocak ayı içerisinde adaylığını açıklayacağı konuşulmuştu demek ki bir endişesi veya düşüncesi var, yaşı da ilerlemiş.
Partilere göre en güçlü aday UBP GB ve BB Ersin Tatar, oran yazmak istemiyorum ancak belli oluyor ki UBP gücünden kaybetmiş görünmüyor. Ondan sonra ana muhalefet CTP GB Tufan Erhürman, HP milletvekili ve DB Kudret Özersay ve YDP GB Erhan Arıklı, şu ana kadar adaylığını açıklayanlar bunlar. Hangi partinin adayı şahsı, görüşü ve partisi güç kaybetmiş veya kazanmış hesaplaması yapılınca sonuçları hesaplamak kolay oluyor.
Akıncı dört yıl federal çözüm için harita bile, ilk kez olarak sundu ancak sonuç alamadı. Bu haritada 34 köy yerinden kalkıyordu on binlerce insanımız da göçmen oluyordu, bunlar unutulmadı. Şimdi Akıncı güç mü kazandı gerçekçi bakmak gerekiyor. Federal çözümü destekleyen adaylar her kimlerse, Rum tarafının uzlaşmaz tavrı durdukça nasıl güç kazanacaklar, doğrusu merak ediyorum.
Geriye kalan adaylar arasında, başka çözüm modelleri deneyelim veya hiç federal çözüm konuşmayalım. Biz devletimize sahip çıkarak insanlarımızın hayat kalitesi ile ekonomiyi geliştirelim, İnsanlarımızın alım gücü artsın ve kurtuluşu Rum tarafı ile birleşmede aramasınlar, diyenler mi daha gerçekçi olacaktır. Her zaman taktir halkımızındır.
Bu haber 3176 defa okunmuştur

:

:

:

: