Cumhurbaşkanı, etkenler ve seçmenler

Cumhurbaşkanlığı makamı kimler içindir bu ülkede?
Cumhurbaşkanlığı makamı kimler içindir bu ülkede?

Ne içindir? Niye vardır? Niye seçilir?

Kıbrıslı Türkler içindir, hem de her kesimden olanlar için.
Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayanlar içindir

Hem de her farklı dilden, dinden kökenden olanlar içindir.

Kuzey Kıbrıs’taki tüm değerler içindir.

Küresel insanlık değerleri, Doğa, Canlı, Cansız her şeyi başta Kıbrıslılar için korumak için Cumhurbaşkanı seçilir.

Olabildiğince huzur, dostluk, refah için seçilir.

Bu görevinin önündeki en önemli tehdit olan Kıbrıs’taki ‘de facto’ ateşkesin kalıcı bir uzlaşmaya dönüştürülmesi için seçilir.

1960’ta Kıbrıslıtürkler ’in Kıbrıs Cumhuriyeti anlaşmaları ile kazandığı uluslararası kimlik ve hakları korumak için görev yapar.

1963’ te gerek ada genelindeki haklarının ve gerekse uluslararası kimliğinin ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki haklarının tehdit edilmesinden beri seçilen devlet başkanları ve Cumhurbaşkanları ağırlıklı mesailerini bu tehditlere karşı harcadılar.

1963-68 yıllarında Kıbrıslıtürkler iyice Kıbrıs Cumhuriyeti yönetiminden kopmayı yaşarken tamamı ile bir askeri ve paramilitarist yönetime razı oldular.

1968-74 arası aynı askeri yönetim ile kendi iç seçimlerini yenilerken Kıbrıslırumlar ile de Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasında değişiklikler yapıp federal bir temelde yeni bir uzlaşı aradılar.

1974 den günümüze kısmen de olsa demokratikleşen yönetim şekli yine de Türkiye’deki değişen iktidarlar ve rejimlerin tartışmasız etkileri ve yönlendirmeleri ile hem Cumhurbaşkanlarının hem de hükümetlerin politikalarında birinci etken oldular.
Kıbrıs’ta çözüm ile ilgili zikzaklar her ne kadar Güney Kıbrıs’ın tereddütleri ile tanımlanmışsa da Kuzey Kıbrıs’taki ve Türkiye’deki politika yapıcılarının bu geciken çözümde rolleri hiç de daha az olumsuz değildir.

Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimi de farklı dinamikler ile yönetilmeyeceği aşikârdır.

Cumhurbaşkanlığı makamı kimler içindir bu ülkede?

Ne içindir? Niye vardır? Niye seçilir?

Kıbrıslıtürkler ve Kuzey Kıbrıs seçmenleri, Cumhurbaşkanı’nı ne için, kimler için seçeceği Nisan ayında netlik kazanacak!
Bu haber 1317 defa okunmuştur

:

:

:

: