Mevzu Akdeniz hala anlamadınız mı?

Berlin’de General Hafter ateşkes imzaladığını söyleyenler vardı. Lakin konferansın olmasından 1 gün önce bunun mümkün olamayacağını hafter in ağabeylerinin buna müsade etmeyeceğini sizlere yazmıştım.

Berlin’de General Hafter ateşkes imzaladığını söyleyenler vardı. Lakin konferansın olmasından 1 gün önce bunun mümkün olamayacağını hafter in ağabeylerinin buna müsade etmeyeceğini sizlere yazmıştım.

Berlin Konferansı sonrası taraflar arasında ateşkes imzalandı diyenler vardı. Lakin yine aynı gün sosyal medya üzerinden bu ateşkesin mümkün olamayacağını aksine çatışmaların daha da sertleşeceğini takipçilerimize aktarmıştık.

Öyle de oldu.

En önemlisi Konferansa katılan hafter zaten anlaşma metnine imza atmamıştı . Ona vekillik eden Mısır ve bae anlaşma da hafter e sahip olacaklarını taraflara beyan ediyordu . Lakin hafter anlaşma olmasına rağmen anlaşmayı imzalamayarak zaten niyetini ortaya koyuyordu.

Devam ...

Moskova da hafter i masadan kaldıran Pentagon du. Bunu daha önce size yazmıştım . Buna müsade etmeyeceklerini ne niyetle hafteri oraya yolladıklarını da yazmıştım .

Neyse

ABD general hafteri Libya da kullanmaya devam edecek. ABD nin planına göre Libya 3 e bölünecek . Trablus ve tobruk denizisine kıyısı olan Trablusgarp ve Sirenayka adında 2 devlet kurulacak daha da Güney de olan Fizan bölgesinde ayrı bir devlet kurulması düşünülmekte. ABD gibi sömürgeci ülkelerin mantalitesinde olduğu gibi olacak böl parçala yönet ...

Bu bölünme ile ABD hafter i Trablusgarp a lider yapmak istemektedir . Çünkü Akdeniz de enerji koridoru ve enerji yatakları meselesinde dolayı Libya nın Akdeniz e açılan kapılarını başkasına kaptırma gibi bir niyeti yoktur .

Türkiye de hafterin etkin olmaması İçin BM nin tanıdığı Sarraç ile anlaşma yaparak zaten Akdeniz’de ben de buradayım dedi.

Berlin konferansına katılan devletler aslında amacının hafterinin saldırılarına son vermek olmadığını herkes anlamıştır . Çünkü eğer öyle bir niyetleri olsaydı BM nin tanıdığı Libya UMH nin yanında durup hafterin karşı pozisyonunda yer alırlardı.

Türkiye nin Libya ile yaptığı anlaşma aslında ABD nin sinir uçlarına dokundu. ABD ne hamle yaparsa yapsın türkiye den hemen karşı adım geliyordu - geliyor . Bu da Türkiye ve ABD ilişkilerini ister istemez geriyordu . Mesela CATTSA YAPTIRIMLARI nın ortaya çıktığı döneme bakın !

Türkiye nin hamlesi aslında sadece ABD nin dengesini bozmadı . Uluslararası ilişkiler dengeler iplik kadar hassas bir dengede ... öyle ki ABD karşısında yer alan Rusya bile Türkiye nin Libya da attığı adım sonrası ABD ile beraber aynı masada yer aldı . O ABD hem Rusya ya bir yandan ambargo ve yaptırımlar uygularken kendi çıkarları İçin , mevzu Akdeniz olunca Rusya ile aynı masada oturmaktan çekinmedi ! Çekinmeyecektir !

BM üzerinde etkin olduğunu düşündüğümüz ABD Libya konusunda İngiltere kadar etkin olamadı . Çünkü sarraç halen BM tarafından tanılıyorsa burada ABD karşısında yer alan güçlerden dolayıdır . O yüzden İngiltere bu konuda daha ağır basmıştır . Libya da diğer aktör de Fransa’dır. Fransa da masada ABD ile ortak yer alamayınca kendine başka bir plan çizmeye başladı .

Almanya da sürece Berlin konferansı ile katıldı .

Ortalık çok karışık. Libya üzerinden umarım yeni bir Suriye sorumsalı doğmaz ! Lakin mesele basit AKDENİZ . Akdeniz’de güç mücadelesi . Daha önce de yazmıştım 2020 yılı çok çetin bir yıl olacak .

Akdeniz de ülkelerin konuşlanmasına bir bakın... kim kaç savaş gemisi göndermiş? Kimler kimlerle ittifak..

Açıkça yazmak istemiyorum . Elim yazmaya gitmiyor ama ortada bir mücadele zaten başladı. Irak , Suriye bugün Libya ... daha hangi örnekleri vereyim okurlarımıza anlamış değilim. Merkez belli AKDENİZ

Bu haber 1386 defa okunmuştur

:

:

:

: