Eroğlu’ndan tarihi özeleştiri

Star Kıbrıs’a konuşan 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakerelerde gelinen noktada kendi dönemini de kapsayan önemli bir özeleştiride bulundu.

Star Kıbrıs’a konuşan 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakerelerde gelinen noktada kendi dönemini de kapsayan önemli bir özeleştiride bulundu.
Ne diyor Eroğlu?
“Ben de 5 yıl Rumlara haklarımızı koruyan bir çözüm için iyi niyetle çaba harcadım ama gördüm ki, bizimle hiçbir şeyi paylaşmak istemiyorlar. Ne hidrokarbonları, ne yönetimi, ne egemenliği, ne devleti paylaşmıyorlar.”
Eroğlu bu tarihi özeleştiri ışığında yeni seçilecek cumhurbaşkanının “iki devletlilik, konfederasyon, kadife ayrılık” gibi çözüm şekillerini kararlılıkla masaya koyması gerektiğini söylüyor.
Ve özellikle son beş yıllık dönemde Cumhurbaşkanı Akıncı’nın garantiler konusunu tartışma konusu yapmasını en büyük hata görüyor.
Ve elbette UBP’nin yol haritasında tartışılmaz bir ağırlığı olduğu herkes tarafından kabul edilen 3. Cumhurbaşkanı, iç siyasete yönelik gündem yaratacak mesajlar da veriyor…
İkinci turda ittifak için şimdiden görüşmeler yapılması gerektiğini söyleyen Eroğlu, bunun doğal karşılanması gerektiğini kaydediyor.
Bu kapsamda UBP’nin ikinci tur için şimdiden sağdaki partilerle dirsek temasında bulunduğunu ve teklifler götürdüğünü tahmin edebiliriz.
Siyaset koridorlarında bu yönde pazarlıklar olduğu da kulaktan kulağa yayılıyor.
Elbette her partinin hesabı başka. İkinci tur için UBP’ye bu yönde destek verecek parti YDP olur ise erken seçimi, Halkın Partisi olursa hükümetin devamını isteyebilir.
Diğer yandan yanıtı merak edilen diğer bir soru, seçim sonuçlarının erken seçimi tetikleyip tetiklemeyeceği…
Sayın Eroğlu, bu soruya “Siyaset fal bakmak gibi bir olay değildir. Hele bir seçim olsun, tablo ortaya çıksın ona göre bu sorunun yanıtını verebiliriz. Şimdiden kim bir şey söylüyorsa sadece tahmin yapıyor, ya da olmasını istediği şeyi söylüyor” diyor.
Haklılık payı yok değil. Siyasette 24 saatin bile çok uzun bir zaman olduğu düşünülürse seçim sonuçlarının kimleri hangi tarafa savuracağını kimse bilemez.
Cumhurbaşkanlığı seçimini Ersin Tatar’ın kazanacağını düşündüğünü söyleyen Eroğlu, o takdirde tüzük gereği 45 gün içinde UBP’nin yeni genel başkanını seçmek için kurultayı toplayacağına dikkat çekiyor.
Ama bunları şimdiden konuşmanın partiye zarar vereceğine de özellikle vurguluyor.
Peki ya Tatar kazanamazsa…
Bu taktirde de 2021 yılı Ekim ayında yapılacak olan olağan kurultayı işaret ediyor.
Kısaca Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucu siyaset sahnesini ama özellikle UBP’yi yeniden şekillendirecek. Bekleyip göreceğiz…
Bu haber 3194 defa okunmuştur

:

:

:

: