Wuhan virüsü

Size 2020 daha sıcak, çatışmalı sancılı geçeceğini hep söyledim, bunun geleceğinin işaretleri 2017 yılından beri ortadaydı. Trump geldiği günden beri Çin ile ilişkilerinde hep bir tavır içindeydi. Tavrı da para konusunda ABD tarafını daha karlı pozisyona sokmaktı. O yüzden Çin ile ilişkilerinde Trump ticaret savaşlarını Pentagon’un zoruyla başlattı .

Size 2020 daha sıcak, çatışmalı sancılı geçeceğini hep söyledim, bunun geleceğinin işaretleri 2017 yılından beri ortadaydı. Trump geldiği günden beri Çin ile ilişkilerinde hep bir tavır içindeydi. Tavrı da para konusunda ABD tarafını daha karlı pozisyona sokmaktı. O yüzden Çin ile ilişkilerinde Trump ticaret savaşlarını Pentagon’un zoruyla başlattı .

Ne tesadüf ki ticaret savaşlarının durulduğu tarafların anlaşmaya imza attığı gün ortaya bir virüs çıktı . Corona virüsü. Nasıl bir tesadüf ki taraflar her konuda anlaşmaya vardığı gün hortluyordu !

Garip bir tesadüf

Neyse devam ...

Bugün geçtiğimiz süreç 3. Dünya savaşının yaşandığı bir süreç .

Bazılarınız belki bu süreci böyle adlandırmama gülüp geçiyordur. Hani top ,tüfek diyordur . Hani sıcak çatışma diyordur . Şuan geçilen süreçte gerçekten büyük devletler karşı karşıya gelerek çatışmasada proxy war dediğimiz türden vekalet savaşlarına şahit oluyoruz . Halen de devam ediyor . En iyi örnek bugün Suriye !

Sadece o mu oluyordu ?

Hayır

Çin e karşı bir ticaret savaşı bir taraftan sürerken destekçilerine karşı da askeri darbeler ve iç ayaklanmalarla Çin dünya ticaretinden izole edilmek isteniyordu .

Türkiye de burada nasibini aldı . Oslo krizi
17-25 Aralık
15 Temmuz
Gezi olayları
Ergenekon davası
Vs

Bizden nasibimizi aldık ! Bunlar bizi yıldırdık asla ! Daha da güçlendik .

Türkiye karşısında ki bugün doğu Akdeniz de yaşanan süreç ortada . Kuzey Afrika da ki gelişmeler ortada . Avrupa da ki dağılma , İslam dünyasında birliğinde dağılma , Filistin davasında ki gelişmeler , Suudi Arabistan da aramco Nun drone ile vurulması , Saray içi darbeler , dünya ticaretinde yaşanan gelişmeler nereden bakarsanız bakın bir savaş yaşıyoruz .

Aslında savaş Çin ve ABD arasında .çin büyüyordu . Bunu Çin mi yapıyordu hayır . ABD şirketleri de buna yardımcı oluyordu .

Apple, Google, Amazon, KFC, Taco Bell, GM, Nike, Fed Ex, UPS, Starbucks, Burger King, McDonald's gibi 100'ün üzerindeki Amerikan şirketi Çin'i büyütüyordu

Bu noktada ABD Çin e durmak demek zorundaydı. Kendi şirketlerine ülkenize dönün diyordu . Ticaret savaşlarından istediğini elde edemeyen ABD vergileri daha da artırarak Çin i baskılanmak istiyordu .

Çin ise üreterek büyüyordu.

ABD ise bunu engellemek için Venezuela , İran , Rusya yı baskı altına alarak Çin i dünya ticaretinden uzaklaştırmak istiyordu . Lakin istedikleri gibi tam olmuyordu .

Öyle birşey oldu ki , şeytanın bile aklına gelmez dediği şey oldu .

Bu virüs doğdu .

Sonuçları ortada

ABD nin ticaret savaşları ile yapamadığını bu virüs bir kaç günde yapmayı başardı .

Böyle giderse Çin ekonomisi eriyip gidecek . ABD dış işleri bakan yardımcısı da virüs ile Çin ekonomisinin büyük darbe aldığını açıkladı .

Starbucks 4 bin mağazasına kepenk vurdu.

Apple çıkma kararı aldı . Sadece resmî ağızdan açıklama olmadı .

HAYAT durdu! Tabii ekonomi de... Petrolün fiyatı 20 dolara yakın düştü ve düşme istikrarı sürecek gibi . Aşı olayı şuan için hemen olacak durum değil . Gelişmeler çok can sıkıcı . Yüzlerce ölüden bahsediliyor . Çin den gelen fotoğraflar da hayatın durma noktasına geldiğinin göstergesi oldu .

Bir virüsle bir devlet al aşağı ediliyor .
KORONA virüsünün ortaya çıkışıyla son bir aylık döneme bakıldığında Çin 19 milyar dolar ihracat, 12 milyar dolar ithalat yaptı!
Yani ayda ortalama 250 milyar dolarlık ihracat yapan ülkeden 19 milyar dolara gerilendi!
Bir virüs bir yapıyı al aşağı ediyor !!!

Çin borsası açıldığı gün %10 eridi.

Çin büyük darbe yedi. Bir çok ülke uçuşları yasakladı . Türkiye de uçuşları durdurdu. Gelinen noktayı siz düşünün .

Bu virüs Çin i ya yıkacak ya da Çin in ABD karşısında dik durup ABD ye karşı gelmesine vesile olacaktır . Alın size savaş !

Bu haber 1463 defa okunmuştur

:

:

:

: