Bindiğimiz dalı kesmeyelim

Müteahhitler Birliği, imar planının hayata geçirilmesi için bugün Başbakanlık önünde eylem yapıyor. Tabir yerindeyse bir anlamda hükümete rest çekiyor.

Müteahhitler Birliği, imar planının hayata geçirilmesi için bugün Başbakanlık önünde eylem yapıyor. Tabir yerindeyse bir anlamda hükümete rest çekiyor.
Diğer yandan bu eylemle ilgili sektör kendi içinde tek vücut mudur? Orası da tartışmalı bir konu.
Zira dün Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, Müteahhitler Birliği’nin eyleminin sektöre zarar vereceğini belirterek, bu konuda birliğe dava açma yolu da dahil tüm seçeneklerin masada olduğunu söyledi.
Kısaca Emlakçılar Birliği, bu eyleme karşı.
Öte yandan Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, henüz imar planını mı, yoksa Fasıl 96’yı mı istediği konusuna net bir açıklama yapmış değil.
Müteahhitler, haklı olarak belirsizliğin ortadan kalkmasını istiyor ama şu soruya da cevap veremiyor. Bu İmar Planı hazırlanırken, 2015’te hazırlanan ülkesel fiziki planın hangi unsurları göz önünde tutuldu?
O fiziki planda İskele için “turizm bölgesi” deniyordu. Hazırlanan şimdiki imar planında turizm bölgesi nerede? Yeşil alan nerede? Okullar nerede?
Müteahhitler Birliği dahil, bu imar planını savunan kimse bugüne kadar bu sorulara yanıt veremedi.
Diğer taraftan imar adaletinin çiğnenmesi ile ortaya çıkan hak kaybından doğacak tazminatın nasıl ödeneceği, kocaman bir soru işareti olarak hala ortada duruyor.
Kimse bu konuda açıklama yapmazken, herkes parmağının arkasına saklanmayı tercih ediyor.
Ve bugün Lefkoşa’da üyeleriyle sokakta olacak Sayın Cafer Gürcafer’in cevaplaması gereken en önemli soru, şu gözüküyor:
Bu emirname çıkmadan önce 6 ay zarfında sizin üyeleriniz 30 bin konut izni aldı. Şu anda bölgede satılan konut sayısının en fazla yılda 5 bin olduğu biliniyor. 6 yıllık bir rakama denk gelen bu konutlar için zaten halihazırda izin varsa, bu eylemin aciliyeti nereden kaynaklanıyor?
İmar Planı tartışmaları sürerken, UBP içinde bu konuda kurulan komitede de görev alan Lefkoşa Türk Belediyesi’nin eski Başkanı Cemal Bulutoğluları, Ada TV’de dün çok kritik bir açıklama yaptı. İkinci emirnamenin yasal olmadığını belirten Bulutoğluları, hala Fasıl 96’nın geçerli olduğunu iddia etti.
İlk emirnameyi çıkaran dörtlü koalisyonun hukukçu başbakanı Tufan Erhürman’ın dediği gibi, şu anda tam anlamıyla bir kaos var. Umarız bu kaos bir an önce aklıselim ile çözülür.
Aksi halde hükümeti zora sokmayı amaçlayan bugünkü eylem gibi davranışlarla bindiğimiz dalı keseriz. Bunun da kimseye faydası olmaz. Bizden söylemesi…


Bu haber 3239 defa okunmuştur

:

:

:

: