Nisan KKTC Cumhurbaşkanlığı seçim tartışmaları başlamadan tadı kaçtı

Bir kez daha yazmakta yarar görüyorum KKTC demokratik bir ülke, herkes fikrini özgürce ifade etme hakkına sahiptir. Bu özgürlük, başka insanların özgürlüğüne müdahale etmemekle de sınırlıdır. Her kim olursa olsun ağızından çıkanı da kulağı duymalıdır.

Bir kez daha yazmakta yarar görüyorum KKTC demokratik bir ülke, herkes fikrini özgürce ifade etme hakkına sahiptir. Bu özgürlük, başka insanların özgürlüğüne müdahale etmemekle de sınırlıdır. Her kim olursa olsun ağızından çıkanı da kulağı duymalıdır.

Bu gün gündem CB Akıncı’nın İngiliz gazetesi the Guardian’a verdiği mülakattır. Bu mülakat böyle çok basite alınacak bir mülakat değildir, hele hele İngilizler ise. İngilizler, Kıbrıs da doğu Akdeniz ve ortadoğu’yu en iyi takip eden ve gerekli olduğu zaman da müdahalenlerdir. Kıbrıs da nükleer başlıklı füze dahil savaş uçakları ve en modern silahları vardır.

Gardian muhabirinin Akıncı’ya sorduğu Kırım ile ilgili ilhak sorusu da çok stratejik bir soru olduğu da şüphe götürmez. Akıncı’nın verdiği cevap ise yanlış bir cevap değildir. Türkiye’nin Kıbrıs da bir ilhak politikası yoktur, KKTC yi Türkiye’ye mi bağlayacağız.
O zaman Türkiye tüm Kıbrıs’ın garantörü olmaktan vazgeçer demektir, doğu ve güneydoğu Akdeniz’deki doğal gaz ve petroldan da mı vazgeçiyoruz. Kaldı ki tüm Kıbrıs Osmanlı toprağı gün gelir belki haklarımız sorarız. 1950’ler de “ya taksim ya ölüm” diyerek savaşmadan Kıbrıs’ın yarısından fazlasını Rumlara verdik. Geçmişteki bazı hatalar acı ancak gerçek.

Gelelim Akıncı’nın verdiği cevap ile İngilizlerin stratejisine, iki taraf da biliyordu ki Akıncı’ya Türkiye ve Kıbrıs’tan saldırı olacaktı. Bu orantısız saldırıdan dolayı da Akıncı içte puan toplayacaktı öyle de oldu. Bir daha yazıyorum Akıncı yanlış bir cevap vermedi ince siyaseti ve diplomasiyi iyi bilmeyenler tuzağa düştü ve Akıncı’nın politikasına hizmet etti.

Peki bunun nedeni bu dönemde ne olabilir. Tek bir nedeni var oda UBP GB ve başbakan Tatar’ın CB adaylığını açıkladığı gündendir UBP de toparlanma ve hareket yaratmış olmasıdır. Saha da Akıncı yoktur, Tatar vardır. UBP %35 oy gücü ile Tatar en güçlü bir adaydır, Nisan CB lığı seçimlerine stratejik hata yapılmazsa çok güçlü girecek ve ikinci tura birinci olarak gidecek. İkinci turda Akıncı ile kalacağını düşünürsek aradaki fark %7-10 gibi olacak, böyle bir sonuç çıktığı zaman da Tatar seçimin galibi olma şansını yakalayacak, eğer stratejik hata yapılmaz ise, ne yazık ki hatalar yapılıyor.

Bakın değerli okur ve dostlarım İngilizler siyasetin uzmanlarıdır, bunu bilelim ve kabul edelim ona göre de stratejilerimize dikkat edelim, boşta bulunup bir mülakatı iyice okuyup anlamadan da yorum yapmayalım. Bir ata sözü var ki “kaş çıkarayım derken göz çıkartmayalım”
Bu haber 3814 defa okunmuştur

:

:

:

: