Türkiye’den Yeni Doktrin

İdlib de askerimize yapılan saldırıların 2. Sefer olması üzerine Türkiye yeni bir doktrin açıkladı . Bu doktrinde bir daha saldırı olması durumunda herhangi bir mutabakat ve ya güç tanımaksızın rejim güçlerine karşı nerede görülürse vurulacağını açıkladı .

İdlib de askerimize yapılan saldırıların 2. Sefer olması üzerine Türkiye yeni bir doktrin açıkladı . Bu doktrinde bir daha saldırı olması durumunda herhangi bir mutabakat ve ya güç tanımaksızın rejim güçlerine karşı nerede görülürse vurulacağını açıkladı .

İşte böyle bir dönemden geçiyoruz . İdlib konusunda Soçi mutabakatı olmasına rağmen bugün yaşananlar ortada . Rusya ile görüşmelerimiz sürmekte lakin sonuç ortada . 2 kez Mehmetçiğimize saldırı düzenleyen rejim güçleri ve akabinde Mehmetçiğin misli ile cevabı ...bir çok şehit haberi aldık . Soçi mutabakatı neden bu duruma geldi ? Rusya ile iyi giden ilişkileri bu noktaya getiren ne oldu ? Çatışmasızlık diye adlandırılan bölgede yaşananlar ... vs bir çok konu gün yüzüne çıktı .

Neyse konuyu fazla dağıtmadan idlib konusu neden gündeme geldi bunu konuşalım .

Akdeniz de Türkiye nin hamleleri Ortada.
Libya umh ile yaptığı anlaşmada ortada.
Rusya bu anlaşma dan ve Türkiye nin Libya da bulunmasından çok rahatsız .
Hatırlarsanız Libya konusunda bir yazı kaleme aldım. ABD ve Rusya Libya üzerinde pazarlık yaptıklarını 1:4 oranında Rusya’nın bölgede hakimiyetinin olacağını bununla beraber ABD nin de 3:4 oranında Libya söz hakkı olacağını petrol konusunda bir anlaşmaya vardıklarını yazmıştım .

Hatırlatsanız b esed ülkesinde bile putin geldiğinde bir lidere yakışır şekilde Rus askerleri tarafından karşılanmamıştı . Kısacası esed İran ve Rusya’nın güdümünde . Onlar ne derse onu yapıyor .
İşte idlib de olanlarda bunun yansıması . Libya da ki gelişmelerden dolayı idlib konusunda Türkiye iç politika da hem de dış politika Rusya tarafından markaja alınıyor . Türkiye de bugün yapılan açıklama ile Rusya’ya ve İran a Suriye üzerinden Aslında mesajı gönderiyordu .

Türkiye terör hattının Akdeniz e açılmasını Suriye de yaptığı operasyonlarla zaten engellemişti .Bugün yapılan hamle de durumun tuzu ve biberi oldu.

Aslında idlib böyle ve Avrupa içinde önemli. Oradan gelecek göçmen akışı ve buradan ab ye geçişleri ab de bir kriz demek . Bu yüzden merkez Türkiye ye bir ziyaret yapmış . Sıcak görüntüler çıkmıştı . İdlib de ki mülteci kampları içinde Almanya bugün para yardımında Türkiye üzerinden bulundu . Ab başına gelecekleri görmüş olacak ki idlib i tampon olarak tutmak istiyor . ABD ise göçmenlerin AB ye girmesini istemektedir .
Oyun büyük daha da büyük üstümüze gelecekler ama bugün açıklanan yeni doktrin ile Türkiye Aslında mesajı tam yerine gönderdi. Bakalım hep beraber gelişmeleri izlemeye devam edelim .

Bu haber 1803 defa okunmuştur
  • Ev Şirin Aktan - 13.02.2020 Harika bir tesbit

:

:

:

: