'İKİNCİ BİR YARIM ASRI ASLA BEKLEYEMEYİZ'

Başbakan Ersin Tatar, Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı'na katılmak için ülkeye gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve beraberindeki heyet onuruna önceki akşam Lefkoşa'da yemek verdi.
Başbakan Ersin Tatar, Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı'na katılmak için ülkeye gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve beraberindeki heyet onuruna önceki akşam Lefkoşa'da yemek verdi.Yemeğe, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Şefik, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutan Vekili Tuğgeneral İbrahim Dağman ve bazı bakanlar da katıldı.

OKTAY

Fuat Oktay gecede yaptığı konuşmada, Türkiye'de hükümetin, turizm konusunda bir çalışma başlattığını, Türkiye'nin 2023 yılına kadar turist sayısını 54 milyondan 75 milyona, turzim gelirini de 65 milyar dolara çıkarmayı hedeflediğine işaret etti ve 'Türkiye'ye turist çekme konusunda yapılan tüm çalışmalara KKTC dahil edilecektir' dedi.

HİÇBİR KONUDA SABRIMIZ SONSUZ DEĞİL

Kapalı Maraşın açılması konusunda Oktay, Kapalı Maraş'ı Kıbrıs Türkünün geleceği açısından, refahının gelişmesi açısından, iki halk arasında sosyal barışın gelişmesi açısından son derece önemli gördüklerini kaydetti.

Türk tarafının, Maraş'ın bir kısmını, 1974 barış harekatı sonrasında hiçbir taraftan talep gememsine rağmen, kapsamlı bir çözüme kadar kapatma kararı aldığını belirten Oktay, bir tarafta bir çözüm için yarım asırdır görüşmelerin sürdürüldüğünü, bu süreçte Rum Kesimi'nin Avrupa Birliği'ne alındığını, Kıbrıs'ta çözüm için Rum tarafına herhangi bir baskı da yapılmadığını, diğer tarafta da Maraş'ın çürümeye terk edildiğini söyledi.

Türkiye'nin de Kıbrıs Türk tarafının da haksızlıklar karşısında sabrının tükendiğini belirte Oktay, 'hiçbir yerdeki sabrımız sonsuz değildir' dedi.
Oktay, 'İkinci bir yarım asırı asla bekleyemeyiz' dedi

SEÇİM MALZEMESİ YAPILMAMALI

Kuzey Kıbrıs'ta yakın zamanda seçim dömemine girileceğine işaret eden Oktay, ' Türkiye'nin bir seçim malzemesi yapılmaması son derece önemli' ifadelerini kullandı.

Bu haber 121 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER