Corona Virüsü şimdi de e-postalarda

Herhangi bir konu etrafında yoğunlaşan ilgiyi kendi çıkarları için kullanmaktan çekinmeyen siber saldırganlar, şimdi de Corona virüsüne merak saldı.
Herhangi bir konu etrafında yoğunlaşan ilgiyi kendi çıkarları için kullanmaktan çekinmeyen siber saldırganlar, şimdi de Corona virüsüne merak saldı.

Dünya genelinde ciddi bir salgına dönüşme riski bulunan ve henüz tedavisi olmayan Corona virüsüne yönelik yoğun kamuoyu ilgisi, siber suçluların bu alana el atmasına neden oldu. Sophos araştırmacıları, Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization-WHO) adına gönderilmiş süsü verilen ve Corona virüsüyle ilgili sözde sağlık uyarılarının yer aldığı oltalama amaçlı e-postaların ortalıkta dolaşmaya başladığını tespit etti. Sağlık tavsiyesi vaadiyle e-postadaki linke tıklayan kullanıcılar, kişisel bilgilerini siber suçlulara kaptırma yolunda ilk adımı atmış oluyor.

Söz konusu e-postalarda yer alan ifadeler, çoğu oltalama girişiminde olduğu gibi dikkatli gözlerden kaçmayacak yazım yanlışları ve imla hataları içeriyor. Linke tıkladığınızda yönlendirilen site, ayrı bir pencere içinde resmi WHO sayfasını göstererek güven oluşturmaya çalışırken bölgenizde yaygınlaşma potansiyeli bulunan bu önemli sağlık tehdidi hakkında daha fazla bilgi almak için sizden bir form doldurmanızı istiyor. Formu doldurduğunuzda kişisel bilgilerinizi bu işin arkasındaki kişilerle, üstelik şifrelenmemiş bağlantı üzerinden paylaşmış oluyorsunuz. Bu durum, sizinle aynı ağ üzerinde yer alan diğer kötü niyetli kişilerin ağ trafiğini dinleyerek paylaştığınız bilgileri ele geçirebileceği anlamına geliyor.
Bu haber 788 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER