SEÇİM SONUCUNU YÜZDE 10 BELİRLER

Gezici’nin ikinci cumhurbaşkanlığı anketinde de UBP adayı Başbakan Ersin Tatar,Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bir adım önünde çıktı. Seçimin sonucunu yüzde 10.1’e gerileyen kararsızlar belirleyecek
Gezici’nin ikinci cumhurbaşkanlığı anketinde de UBP adayı Başbakan Ersin Tatar,Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bir adım önünde çıktı. Seçimin sonucunu yüzde 10.1’e gerileyen kararsızlar belirleyecek


Gezici Araştırma Şirketi, nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik ikinci anketinde de UBP adayı Başbakan Ersin Tatar, her iki turda birinci çıkarak ipi göğüsleyeceği tahmin edilen isim oldu.

8-10 Şubat tarihleri arasına 4 bin 428 katılımcıyla yapılan anketi, Ada TV’de Gazeteci Cüneyt Oruç’a değerlendiren Murat Gezici, “Halk büyük oranda kararını verdi. Şu an sadece yüzde 10.1 kararsız var. Bu kitle seçimin kaderine ilişkin hayati rol oynayacak” dedi.

Gezici’nin araştırma sonuçlarına göre ilk turda Ersin Tatar yüzde 39.7, Mustafa Akıncı yüzde 31.8, Tufan Erhürman yüzde 13.1, Kudret Özersay yüzde 9.6, Erhan Arıklı yüzde 4, Sibel Siber yüzde 1.8 oy alıyor. İkinci turda ise Tatar’ın oy oranı yüzde 47.7’ye, Akıncı’nın oyu yüzde 42.2’ye yükseliyor. Ankete göre seçimin kaderini ise şu anda yüzde 10.1 olarak görülen kararsızlar belirleyecek. Kararsızların dağıtılmasıyla Tatar’ın yüzde 53.1 ile ikinci turda Cumhurbaşkanı seçilebileceğini öngören anketle ilgili değerlendirmede bulanan Murat Gezici, şunları söyledi:

“Daha seçime iki ay bir süre var. Yüzde 2.5’lik hata payını da dikkate alırsak, seçim kıl payı bir sonuçla belirlenecek. Tatar önde ama seçim başa baş gidiyor. Öyle sonuçlar çıkabilir ki oylar defalarca sayılabilir. Seçim sonucu mahkemelik olabilir.”
“Kararsızlar tercihlerini neye göre yapacak?” sorusuna da yanıt veren Gezici, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kararsızların birinci tercihi Türkiye ile iyi ilişkiler kuran, ekonomiden anlayan bir cumhurbaşkanı olması. Aynı zamanda Kıbrıs Türk kültürünün korunmasına önem verilmesi de kararsızların oylarında belirleyici olacak.”
Bu haber 203 defa okunmuştur
  • Oy Cengiz - 18.02.2020 Yurt disinda yasayan vatandaslar ne zaman oy kullanma hakina sahip olacak.

:

:

:

:

DİĞER HABERLER