Hiçbir oy çantada keklik değil!..

Gezici, cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik ikinci anketini de dün açıkladı. 2015’teki Cumhurbaşkanlığı seçimini bilen, 2018’deki genel seçimle de başarısını perçinleyen Murat Gezici, o gün olduğu gibi bugün de tartışılıyor.

Gezici, cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik ikinci anketini de dün açıkladı. 2015’teki Cumhurbaşkanlığı seçimini bilen, 2018’deki genel seçimle de başarısını perçinleyen Murat Gezici, o gün olduğu gibi bugün de tartışılıyor.
Gezici’ye yapılan en büyük eleştiri, Türkiye’nin KKTC’deki siyaseti dizayn etme çabası için kullandığı bir enstrüman olduğu yönünde... Bu eleştiriye Ada TV ekranlarından yanıt veren Murat Gezici, “2015 seçimlerinde ‘Akıncı yüzde 65 ile seçimi alacak’ dedim. Sıfır hata payıyla bildim. O zaman bana kimse ‘seçime müdahale ediyorsun’ demiyordu. Şu anda bir adayı desteklesek onun yüzde 60 olduğunu söyleriz. Neden başa baş olduğunu söyleyelim. Yaptığımız araştırmalar 14 yıllık bir tecrübenin ürünü” dedi.
Seçime daha 2.5 ay gibi bir süre olmasına rağmen Gezici iddialı. Yüzde 2.5’lik hata payı ile sonuçların böyle çıkacağını savunuyor.
Ancak karmaşa tam da burada başlıyor. Çünkü henüz kararını vermemiş yüzde 10.1 gibi bir oran var. Yüzde 2.5 hata payını da dikkate alırsak, Tatar ve Akıncı arasında ikinci turdaki yarışın nefes keseceği ortadadır.
Peki kararsızlar tercihini neye göre yapacak?
Türkiye ile iyi ilişkiler kuran, aynı zamanda Kıbrıs Türk kültürünün korunmasına önem veren, uzlaşmacı adayın bir adım önde olacağını söylüyor Gezici.
Akıncı’nın kutuplaştırıcı politikası ikinci tura kalmasını kolaylaştırırken, ikinci turun sonunda seçimi kaybetmesine de neden olabilir.
Seçimin sonucunu, partilerin tabanlarına sahip çıkıp çıkamayacağı belirleyecek. Çünkü adaylar arasında parti tabanlarına baktığımızda müthiş bir oy geçişgenliği var.
Örneğin Gezici anketine göre, CTP tabanının yüzde 35.7’sinin tercihini Akıncı’dan yana kullanması, Erhürman’ın ikinci tur şansını bitiriyor.
‘Federasyon’ tezini destekleyen Akıncı’nın, ‘iki devleti konuşma zamanı geldi’ diyen UBP tabanının yüzde 8.8’ini, Demokrat Parti tabanının ise yüzde 23.3’ünün desteğini alması bir başka ilgi çekici nokta. Ankete göre YDP seçmenin dahi yüzde 2.3’ü ikinci turda Akıncı’ya oy verecek. TDP’nin yüzde 82.7’sinin, TKP-YG’nin yüzde 100’ünün Akıncı’ya oy vermesi de elbette sürpriz değil. Sandığa gitmem diyenlerin yüzde 43’ü de gidecek olsa Akıncı’ya destek vereceğini söylüyor.
Ersin Tatar ise daha birkaç ay öncesine kadar UBP tabanının yüzde 65’inin desteğini alırken, bu oranı şimdi yüzde 80’in üzerine çıkarmayı başarmış durumda.
Bir başka kritik nokta ise Kudret Özersay’ın ikinci turdaki tavrı. Şimdilik ikinci turda Akıncı ile Tatar arasında eşit bir şekilde bölünen HP oylarının, ikinci turda gideceği adres, Özersay’ın işaretiyle belli olacak.
Kısaca partilerin tabanlarına sahip çıkabilmesi, seçim sonuçları için hayati önem taşıyacak. Hiç oy çantada keklik değil. Sonuçlarını istediğiniz kadar tartışabilirsiniz. Ancak Gezici anketinin tartışmasız gerçeği budur. Adaylara duyurulur…


Bu haber 3100 defa okunmuştur

:

:

:

: