ADALET 12 YIL SONRA GELDİ

Yüksek Mahkeme, Lefkoşa’da 2008 yılında Hızal Doğum Kliniği’nde sezaryen ameliyatı sırasında 33 yaşında ölen Zeliş Balıkçıoğlu hakkında iki doktora verilen 250 bin liralık tazminat cezasını onadı.
Yüksek Mahkeme, Lefkoşa’da 2008 yılında Hızal Doğum Kliniği’nde sezaryen ameliyatı sırasında 33 yaşında ölen Zeliş Balıkçıoğlu hakkında iki doktora verilen 250 bin liralık tazminat cezasını onadı.

Yüksek Mahkeme, Lefkoşa’da 2008 yılında Hızal Doğum Kliniği’nde sezaryen ameliyatı sırasında 33 yaşında ölen Zeliş Balıkçıoğlu hakkında iki doktora verilen 250 bin lira tazminat cezasını onadı. Avukat Ayşe Gürkan, KKTC tarihinde bugüne kadar verilmiş en yüksek tazminat cezasının ardından iki doktor hakkında ceza davasının da gündeme gelmesi gerektiğini belirterek, “Savcılık harekete geçmeli” dedi.
Lefkoşa’da 2008 yılında Hızal Doğum Kliniği’nde ameliyatı sırasında ölen eski Girne Kaymakamı Hasan Akber’in kızı Zeliş Balıkçıoğlu’nun ölümüyle ilgili sorumlu tutulan Kadın Doğum Uzmanı Dr. Raif Hızal ve Dr. Turgut Küçük 2015 yılında 250 bin lira tazminata mahkum edildi. Lefkoşa Kaza Mahkemesi verilen karar, geçtiğimiz günlerde Yüksek Mahkeme’de de onandı. Bu kararla doktorların doğumu gerçekleştirirken ihmali olduğu mahkeme kararı ile tescil edilmiş oldu.

Avukat Ayşe Gürkan, “2008 yılında gerçekleşen bir ölümle ilgili ancak 2018’de bir dava okundu. Bugüne kadar savcılık, yüksek mahkemenin kararını bekliyordu. Bu doktorlar hala görev başında, yargılanmayı bekliyor. Hukuk davasında adalet tecelli etse de ceza davasında yargılanmadılar. Sezaryen ameliyatları küçük ameliyatlar değil, büyük ameliyatlardır. Hastane ortamında yapılmalıdır. Ancak ölümle sonuçlanan bu ameliyat apartman katı gibi bir yerde yapıldı. Bu hatalar bir daha tekrarlanmaması için bu karar, ülkemizin sağlık sistemi açısından da çok önemli” dedi.

Halen Lefkoşa Burhan Nalbanatoğlu Devlet Hastanesi’nde görev yapan doktorlar hakkında Sağlık Bakanlığı’nın da hiçbir adım atmadığı öğrenildi.

Bu haber 355 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER