Araştırmalara göre temizlik ürünleri çocuklarda astım riskini artırıyor

Temizlik ürünlerinin kullanımının, çocuklarda ilk 3 yaşta gelişen astım riskini %37 oranında artırdığı belirlenmekle birlikte risk artışının en büyük sorumlusu olarak kokulu spreyler gösteriliyor.
Temizlik ürünlerinin kullanımının, çocuklarda ilk 3 yaşta gelişen astım riskini %37 oranında artırdığı belirlenmekle birlikte risk artışının en büyük sorumlusu olarak kokulu spreyler gösteriliyor.

Kanada'da yürütülen yeni bir araştırmaya göre ev temizliği için kullanılan temizlik maddeleri, çocuklarda astım gelişme riskini artırıyor.

Araştırmacı Tim Takaro'nun açıklamalarına göre temizlik ürünlerinin astım ile ilişkisine ait kanıtlar yetişkinler üzerinde yapılan çalışmalara dayanıyor, bu sebeple araştırmacılar neredeyse günlük vakitlerinin %80 ila %90'ını evde geçiren ve yetişkinlere göre daha savunmasız durumda bulunan ayrıca evdeki temizlenmiş yüzeyler ile daha fazla temas eden ve temizlik maddelerini soluyan çocuklar üzerine yoğunlaştıklarını belirtiyor.

3.400 çocuğa ait veriler incelendi

Araştırmacılar CHILD (Canadian Healthy Infant Longitudinal Development) adı verilen ve 3.400 çocuğun, hamilelikten çocukluğuna kadar incelenmesini içeren araştırmanın verilerini topladı ve analiz etti. Yeni araştırmada CHILD araştırmasına dahil olan 2.000 çocuğa yakından odaklanıldı.

İlginizi Çekebilir Mesane kanserini 10 yıl önceden tespit edebilen test geliştirildi
Ebeveynlere çeşitli sorular soruldu ve ebeveynlerden, çocuklarının yaşamının ilk 3 ayında kullandıkları temizlik ürünlerinin bilgisi alındı. Ebeveynlerden alınan bilgiler neticesinde içlerinde deterjanların, temizlik spreylerinin ve oda parfümlerinin bulunduğu 26 farklı temizlik ürününün bilgisi toplandı.

Sonuçlara göre astım oranlarının artışı ile temizlik ürünlerinin kullanım sıklığı arasında belirgin ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmekle birlikte temizlik ürünlerinin kullanımının, çocuklarda ilk 3 yaşta gelişen astım riskini %37'ye varan oranda artırdığı belirlendi.

İncelenen ürünler arasında kokulu ve sprey formunda olanların astım riskini en çok artıran ürünler olduğu belirtiliyor.
Bu haber 976 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER