PAYLAŞMAZSAK PAYLAŞIRLAR!

Cumhurbaşkanı ve bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, “geçmişte bu adanın cefasını paylaşanların, adanın nimetlerini de adil ölçüler içinde paylaşabilmeyi başarması gerektiğini, aksi takdirde daha büyük güçlerin gelip paylaşacağını, sıkıntılarını da bu adada yaşayanların çekeceğini” vurguladı.
Cumhurbaşkanı ve bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, “geçmişte bu adanın cefasını paylaşanların, adanın nimetlerini de adil ölçüler içinde paylaşabilmeyi başarması gerektiğini, aksi takdirde daha büyük güçlerin gelip paylaşacağını, sıkıntılarını da bu adada yaşayanların çekeceğini” vurguladı.

Çözümün sadece Kıbrıs ve bölgenin değil, aynı zamanda Türkiye’nin de yararına olacağını vurgulayan Akıncı, “Kıbrıs sorununun çözümü Türkiye’nin bölge ve AB ile olan ilişkilerinde yeni bir sayfa açabilir” dedi.

Cumhurbaşkanı ve bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, Akıncı, bölgesel toplantılarına dün gece Değirmenlik’te devam etti. Akıncı, karşılıklı güven ve kararlılığın altını çizerek, özellikle seçimlerin ardından da halka beraber güven ve kararlılık içinde yürünmesi gereken bir yol olacağına vurgu yaptı.

“AKIL YOLUNDA BULUŞARAK GERGİNLİKLERİ ORTADAN KALDIRABİLİRİZ”

Doğalgaz konusunun gerginlik değil, işbirliği alanı olması gerektiğini hep söylediklerini, bu yönde öneri yaptıklarını anımsatan Akıncı, doğal gaz konusunda 3 seçenekten birinin Moratoryum ilan etmek olduğunu, 2015 yılında sondaj yapılmaması yönünde Anastasiadis ile varılan mutabakatın 2017 yılında Rum tarafının sondaja başlaması ile sonlandığını, 2019 yılında gelir paylaşımı için ortaklık anlayışını içeren önerilerine de maalesef olumlu yanıt verilmediğini aktardı.
Akıncı, bunların dışındaki seçeneğin şimdiki gibi ayrı ayrı çalışma yapılması olduğunu, bunun da gerginliğe neden olduğunu kaydetti.

“Madem ki bu doğal gazda bizim de hakkımız var, AB, BM ve Rum tarafı da bunu kabul ediyor, o zaman oturalım ortak bir çıkış yolu bulalım” diyen Akıncı “Kıbrıslılar olarak paylaşmanın yolunu bulmalıyız. Akıl yolunda buluşarak gerginlikleri ortadan kaldırabiliriz. Aksi takdirde gerginliklerin büyüyebileceğini görmek için kahin olmaya gerek yok, bu bile Kıbrıs sorununun çözmünün ne kadar gerekli olduğunu ortaya koymaktadır” dedi.

“ÇOK İYİ BİR HAZIRLIĞIN ARDINDAN SÜREÇ YENİDEN BAŞLAYACAK”

Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, Berlin görüşmesinde içeriği çok güçlü bir metin ortaya çıktığını belirterek, gücünü iki liderin onayından alan metnin, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin Kıbrıs Türk halkının üzerinde hassasiyetle durduğu ilkeleri içermesi açısından da oldukça olumlu olduğunun altını çizdi.

Akıncı, her iki tarafın da onay verdiği metnin, iki bölgeli, iki toplumlu federal çözümü net bir şekilde teyit ettiğini, siyasi eşitlik, kararlara etkin katılım ve dönüşümlü başkanlığı içeren belgelere vurgu yapıldığını, Anastasiadis tarafından ilk kez kabul edilen stratejik anlaşma hedefi ve ucu açık olmayan sonuç odaklı süreç konusunun yer aldığını vurguladı.

BM Genel Sekreteri’nin nisan seçimlerinin ardından inisiyatif alarak sürece katkı yapma kararlılığında olduğunu belirten Akıncı “Bu konuda dün yer alan haberlerde de, seçimlerin ardından 5’li konferans için harekete geçileceği bir kez daha belirtildi. Taraflar ve garantörlerle iyi bir hazırlığın ardından süreç yeniden başlayacak ancak bu eskiden olduğu gibi uzayıp gidecek bir müzakere süreci olmayacak; çünkü artık karar anı gelecek” dedi.

“ÇÖZÜM SADECE KIBRIS VE BÖLGENİN DEĞİL, TÜRKİYE’NİN DE YARARINADIR”

Akıncı, çözümün sadece Kıbrıs ve bölgenin değil, aynı zamanda Türkiye’nin de yararına olacağını vurguladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin bölge devletleri ve dünyayla barışmasının yolunun Kıbrıs’ta çözümden geçtiğine dikkat çeken Akıncı, “Kıbrıs sorununun çözümü Türkiye’nin bölge ve AB ile olan ilişkilerinde de yeni bir sayfa açabilir” dedi.

“YA ÇÖZÜM YA BÖLÜNMENİN PEKİŞMESİ”

Çözüm konusunda en gerçeki seçeneğin, uluslararası toplumun desteklediği, Kıbrıs Türk tarafı ile Türkiye’nin de resmi tezi olan siyaseten eşit iki kurucu devletin olacağı federal bir yapı olduğunu belirten Akıncı, bunun alternatifinin, statükonun, yani bölünmüşlüğün perçinlenmesi olduğunu kaydetti.

Bu tehlikeyi gördüğü ve Berlin’de ortaya çıkan fırsatı değerlendirmek için yeniden aday olduğunu söyleyen Akıncı, “Çözüm fırsatı kapımızı yeniden çalacak. Ya bunu iyi şekilde değerlendirip geçmişte cefayı paylaştığımız gibi bu adanın geleceğinin nimetlerini adil ölçüler içinde paylaşacağız, ya da daha büyük güçler gelip paylaşacak, bunun sıkıntılarını da bu adada yaşayanlar çekecek” dedi.

Akıncı, Kıbrıs Türk halkının büyük çoğunluğunun bu gerçekleri gördüğüne ve tüm bunları düşünerek değerlendirme yapacağına inanç belirtti.


Bu haber 281 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER