Bu fırsat başka fırsatlar yaratacak.

Kıbrıs Rum Lider Nikos Anastasiadis’in, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e gönderdiği mektupta, kapalı bölge Maraş’ın açılması konusunu ele alacak ortak bir komite kurulmasını önerdiği iddia edildi.
Kıbrıs Rum Lider Nikos Anastasiadis’in, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e gönderdiği mektupta, kapalı bölge Maraş’ın açılması konusunu ele alacak ortak bir komite kurulmasını önerdiği iddia edildi.
Fileleftheros gazetesinin haberine göre , “Maraş İçin Ortak Komite Başkandan Karma Komite Önerisi başlığında haber duyuruldu.
Elbette bu bir öneri.
BM burada taraflara nasıl bir etki politikası uygular bu bilinmez.
Ancak bu öneriye karşılık bizim de doğal gaz için ortak komite kurma önerimizi yeniden masaya getirilmesi tam da bu paralellikte ele alınmalı..
Dolayısıyla karşılıklı önerileri masaya koyarak ortak komite kurma alanlarını karşılıklı geliştirmek mümkün.
O halde şunu ifade etmek gerekirse Anastasiadis’in bu önerisi üzerinden yeni bir diplomasi alanı yaratılmıştır.
Ve bunu ince eleyip sık dokumak da akabinde izlenecek proaktif politika ile Kıbrıs sorunu özelinde bir zemini oluşturacaktır..
Bunun adına ister işbirliği deyin, ister stratejik ortaklık deyin, ister ortak paydalarda sağlanan bir mutabakat deyin.
Fakat hepimiz biliyoruz ki, Kıbrıs sorunu gerçekliğinde ortaya çıkacak çözümün esası paylaşımdır. Yönetim paylaşımı, güç paylaşımı,yetki paylaşımı, ekonomik paylaşım, toprak paylaşımı vs..
Dolayısıyla konunun özünü oluşturan paylaşım adil şekilde olacaksa her türlü ortaklığı da beraberinde taraflara sunacaktır.
Doğal gaz konusunda da. Maraş mevzusunda da iyi bir diplomasi zemini yaratılarak buna önemli bir başlangıç dinamiği oluşturabilir.
Tabi bunun da hayat bulması için her iki tarafında bugüne kadar uyguladıkları yıkıcı politikaları terk etmeleri gerekiyor.
Kıbrıs’ta başta Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar olmak üzere soruna müdahil olan tüm tarafların akıl yolu ortak paydalar üzerinden sağlanacak bir çözümdür. Bölgeye istikrar, huzur ve ekonomik kazanım sağlayacak olan da çözümdür.

Bu haber 488 defa okunmuştur

:

:

:

: