İnsan oldum demeden önce

“Ben oldum!” diyen, mutlaka vardır aranızda. Olmak, olgunlaşmak ne demektir?

“Ben oldum!” diyen, mutlaka vardır aranızda. Olmak, olgunlaşmak ne demektir? Öncelikle bu sorunun cevabını bulup da sonra bir kez daha düşünmek gerek bu konuyu. Yaşımız, yaşantımız çok da önemli değil. Önemli olan, bu yaşamdaki deneyimlerimizi, sınavlarımızı vermek, bu sınavlardan sonuç çıkarmaktır. Yaşadıkça öğreniyoruz; öğrendikçe yaşıyoruz adamakıllı, bilinçte kalarak, sürekli büyüyerek.
Yanmak Gerek
İnsan olmak, kendini gerçekleştirmek, öyle sanıldığı gibi kolay değil. Bunun için hafiften yanmak gerek. Yanıp da küllerinden tekrar doğmak gerek. Doğmak ve ölmek, zıt iki kavram. Doğmak için, insanca var olmak için önce ölümden nasibini almak, değişmez bir kuraldır. Çünkü her kavram, tersiyle vardır.
Bırak Duygu Rahatça Kanında Dolaşsın
İlk olarak hissettiğin duygunun seni ele geçirmesine izin vermelisin. Bu duygunun rahatça kanında dolaşmasına bizzat kendin istemelisin. Dibe vurmadan çıkmanın mümkün olamadığını kendi kendine sürekli tekrar etmelisin. İnsan özelliklerini kazanabilmek için önce kendini gerçekleştirmelisin. Yapabileceklerini bilebilmelisin. Her deneyimin sonunda güzelim, biricik özelliklerine özellik katmalısın.
Farkına Varmak
Savaş ve barışın arasındaki o apayrı farkı, kötüyü iyiden ayıran kriterleri ya da bunların iç içe olma durumlarını anlayabilmeli insan. Frakına varmalı ki her insan, kötü-iyi kavramlarının her ikisini de kendinde barındırır. Önemli olan, iyi tarafımızı güçlendirebilmektir. Biz, iyi yönde güçlendikçe çevremizdekiler de bizler gibi görünür bize. Biz, iyiysek; tüm dünya bize gülümser.
Hor görmek / Hoş görmek
Çevremizdeki insanları; hatta dünyanın bir başka bölgesindeki insanları hor görmemeyi, onları uzaktan bile olsa kucaklamanın verdiği hafifliği yaşadın mı hiç? Yaşamalısın. Sana hata yapanı affedip, onu kabullenip hoş görmenin iç huzurunu hissettin mi ömrü hayatında? Hissetmelisin. Önce kendini sevmenin derinliğini içinde yaşayıp, yaşamında bizzat etkilerini görüp başkalarına da bu sevgiyi aşılamalı insan. Sevgiyi paylaşmayı yaşamak kadar güzel bir şey yok bu yalan dünyada. Gerçek yaşama bunları başardıktan sonra geçmenin hafifliği, sadeliği tartışma götürmez bir ayrıntıdır.


Mükemmel İnsan
Mükemmel insan olmanın verdiği anlamsız acının seni ezmeye kalkmasına izin vermemelisin.Tüm bunların seçimi sende… İnsanlık mı önemli; yoksa sen mi sadece? Bence, insan oldum demeden önce başka insanların ruhlarına, yaşamlarına dokunabilmeliyiz. Öğrendiklerimizi aktarabilmeliyiz insanlığa. Paylaşabilmeliyiz sevgiyi, saygıyı, öğretiyi… başkalarıyla da. Tüm gerçek, burada yatıyor. İşte, o zaman insan olmak deyimi, kendi öz varlığına, altta yatan gerçek, samimi anlamına o zaman kavuşacaktır. Acıyı anlamak, hüznü kestirebilmek, bir yüzde oluşan çizgilerin anlamını bir bakışta bulabilmek, bir çocuğun sevincine ortak olabilmek, insan olmaktır. Mükemmel insan değil; sadece insan olmak.
Bu haber 1363 defa okunmuştur

:

:

:

: