Kimin yuvasını yapıyorsunuz?

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, alay-ı vala ile yapılan bir törenle 10 yılda hedeflenen 3 bin 500 sosyal konutu kamuoyuna duyurdu.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, alay-ı vala ile yapılan bir törenle 10 yılda hedeflenen 3 bin 500 sosyal konutu kamuoyuna duyurdu.
Projenin sloganı “Sıcak bir yuva, çağdaş bir yaşam” idi. Seçim yasaklarından hemen önce “bağımsız” Cumhurbaşkanı adayı Özersay ve İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, maket proje önünde fotoğraflar çektirdi. Kameralara tebessüm edildi.
Hedeflenen dar gelirliye “Sıcak bir yuva” dense de, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen öncesinde kimin yuvasının yapıldığına ilişkin ciddi soru işaretlerine yol açtı.
240 ay vade, yüzde 20 peşinat ve asgari ücretin yarısını geçmeyen taksitlerle kira öder gibi ev sahibi yapacağı iddia edilen proje, müthiş heyecan yarattı.
Ama nasıl olacak? Kimse bu sorunun yanıtını aramadı.
Her ne kadar her proje, önce hayal etmekle başlasa da günün sonunda ayakların yere basması lazım.
Çünkü lafla peynir ekmek gemisi yürümüyor.
Önce şunun peşinen söyleyelim. Bu İçişleri Bakanlığı’nın projesi olamaz, olsa olsa ancak bir hükümet projesi olabilir.
Hatta 10 yıl süreceğine göre, bundan sonra gelecek hükümetlerin de projeyi sahiplenmesi gerekir.
Bu gerçeği bir kenara bıraktıktan sonra dün YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın da Ada TV’de sorduğu bir başka önemli soru ortada yanıtsız duruyor.
Parayı nereden bulacaksınız?
Yollardaki küçücük çukurları bile kapatmakta ödenek sıkıntısı çeken bütçe yapısı ile bu devasa proje nasıl yürütülecek?
Yoksa, “nasıl olsa önümüz seçim, biz açıklayalım, gerçekleşip gerçekleşmemesi önemli değil” diye mi düşünüyorsunuz?
Konut sahibi olmayan herkesin en büyük hayali bir ev sahibi olabilmektir.
Eğer amaç evi olmayan insanların hayalleriyle oynamaksa yapmayın…
Yazıktır, günahtır…
Yok eğer amacınız bu değil, gerçekten bu projeyi hayata geçirmekse ayakları yere daha sağlam bir projeyle karşımıza gelin.
Konuşmasında Tatar’ın gözlerinin içine bakarak geçmişte dağıtılan kırsal kesim arsalarıyla ilgili eleştirilerde de bulunan İçişleri Bakanı’na gereken cevap Başbakan tarafından verildi.
Kırsal kesim arsalarıyla ilgili daha önce bazı sıkıntılar olsa da binlerce gencin konut imkanına kavuşturduğunu dile getiren Tatar, bu projeleri hayata geçirenleri de unutmamak gerektiğini anlattı.
“Devlette devamlılık ve adaleti korumak önemli” diyen Tatar, konunun siyasallaştırılmaması gerektiğini söyledi.
Bu elbette İçişleri Bakanı Baybars’a yapılan önemli bir uyarıydı. Sözün özü, “Sıcak bir yuva, çağdaş bir yaşam” sloganıyla yola çıkılırken hedeflenen gerçekten dar gelirliye sıcak bir yuvaysa sorun yok.
Ama yok eğer hedeflenen cumhurbaşkanlığı yarışında “bağımsız” adayınıza sıcak bir yuva, daha doğrusu makam yapmaksa orada durun Sayın Baybars…
Bu milletin böyle vaatlere karnı tok.
Bizden söylemesi…

Bu haber 8001 defa okunmuştur

:

:

:

: