Türk askeri neden İdlib’de

Türkiye’den gelen 34 şehit haberi bizim de içimizi yaktı.

Türkiye’den gelen 34 şehit haberi bizim de içimizi yaktı.
Ancak eleştiriler Türk askerinin İdlib’deki askeri varlığını sorgulamaya gelince, bu yazıyı yazmak da farz oldu.
Türk askeri neden İdlib’te?
Yaklaşık 4 milyon nüfuslu İdlib, Hatay ilinin hemen karşısındaki Suriye topraklarında yer alıyor.
Esed, Rusya ve İran'ın saldırıları nedeniyle İdlib halkı hızla Türkiye sınırına kaçıyor. Türk askeri, milyonluk göç dalgasına engel olmak için bölgede güven ortamı oluşturmaya çalışıyor.
Gözlem noktalarında faaliyet göstererek, ateşkesin uygulanması için uğraşıyor.
Türkiye İdlib'deki birliklerini, Esed rejiminin garantörü Rusya ve İran'la yaptığı Astana anlaşmaları çerçevesinde konuşlandırdı. Yani kendi başına aldığı bir karar değil.
Ancak Türkiye'nin de katıldığı anlaşmalara imza atan Rusya ve İran, Esed rejiminin saldırılarını önlemesi gerekirken, ona aktif destek veriyor.
Esed rejimi Rusya ve İran'ın yardımıyla tüm İdlib nüfusunu bölgeden Türkiye sınırına sürmeye çalışıyor. Sivil yerleşimleri vuruyor. İdliblileri 'terörist' olarak görüyor.
İran ise Afganistan ve Pakistan'dan getirdikleri milislerden oluşturdukları terörist grupları sivillere ve silahlı gruplara karşı kullanıyor. Binlerce teröristten oluşan gruplar, mezhepsel inançları için kutsal bir savaş verdiklerine inanıyor.
Yalnızca 2019'un başından bu yana 1 milyon 640 bin sivil, saldırılar nedeniyle Türkiye sınırı yakınlarına kaçtı. 2019 öncesinde göç ettirilenlerle bu sayı iki milyonu aşıyor.
Esed rejimi ve İran destekli terörist gruplar, sivil nüfusu korkutarak Türkiye'ye göç ettirmelerinin önünde Türk askeri varlığını engel olarak görüyor. Bu nedenle Türkiye'nin bölgeden çıkmasını istiyor.
Aslında şu an bölge tam bir satranç tahtası gibi.
Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Operasyonu ile PKK-YPG’nin Akdeniz’e inmesini engelleyen Türkiye, ABD ile ilişkilerinde en gergin dönemini yaşarken, Rusya ve İran’la yakınlaşmıştı.
Ancak, Türkiye İdlib nedeniyle bu kez Rusya ve İran’la ters düşmek üzere.
Hatta ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un, 2021 mali yılı kapsamında Suriye'de desteklediği gruplar için Türkiye’ye 200 milyon dolarlık bütçe teklif ettiği öne sürülüyor.
Aslında 40 yıla yakın bir zamandan bu yana topraklarında ayrılıkçı bir terör belasıyla mücadele eden Türkiye’nin amacı belli.
Sınırında huzur ve güvenlik istiyor. Türk askeri de o huzur ve güvenliğin altyapısını sağlamak için İblib’de bulunuyor.
Dünyanın öbür ucundaki ABD’nin ve Rusya’nın Suriye’deki varlığını sorgulamayalar, “Türk askeri niçin İdlib’de” diyor.
Cevabı gayet basit. Türk askeri ülkesini korumak için İdlib’te...
Çünkü bulunduğumuz coğrafyada vatan savunması ülkenizin sınırında değil, sınırının çok ötesinde başlıyor.
Çünkü burası Orta Doğu... Çünkü burada at izi ile it izi hep birbirine karışıyor...
Bu haber 8003 defa okunmuştur

:

:

:

: