KKTC CB Akıncı adaylıktan çekilir mi?

KKTC CB Mustafa Akıncı en son adaylığını açıklarken, Kıbrıs sorununun çözümünün yalınızca federal çözüm ile mümkün olabileceğini söylemişti.

KKTC CB Mustafa Akıncı en son adaylığını açıklarken, Kıbrıs sorununun çözümünün yalınızca federal çözüm ile mümkün olabileceğini söylemişti. Çok kısa süreler içerisin de ki gelişmeler ile, Rum tarafının olası bir federal çözüme çok uzak olduğunu görüyoruz. Siyasi gelişmeler bir yana, Anastasiadis güney Kıbrıs’a açık bulunan geçiş kapılarından dört tanesini bir haftalığına kapattı. Akıncı telefon ile konuşmuş, ancak başarılı olduğunu söyleyemeyiz, çözüm bir yana güven yaratıcı önlemlere ne oldu, hani ortak sağlık komitesi vardı.
Akıncı Berlin de treni raya oturttuğunu açıklamıştı KKTC’YE döndüğü zaman, yurt dışında başka Kıbrıs da başka mı oluyor anlamadık gitti. Kıbrıs da bu trenin raydan çıkmış olduğu görüyoruz ve bu neden ile de federal çözüm hayalden öte değildir. O zaman Akıncı çözümü sağlayamayacaksa ki sağlayamaz, çünkü o federal çözümün dışında seçenek yoktur diyor. Adaylığının sonlanması gerekmez mi? Kazansa ne yapabilecek beş yıl daha mı boşa geçsin, ancak tekrar bir boş umut mu pompalanmalı.
Akıncı’ya soruyorum, Rum gazetesi fileleftoros da Mesaridisin kaleme iddiası var, Crans Montana’ya gidilmeden önce Akıncı Rum tarafına Güzelyurt’u vermiştir. o günler bu haber çok konuşulmuştu, Akıncı’nın öyle bir yetkisi var mı? İddia çok önemli peki sn Akıncı bu iddiaya cevap verir mi? vermez niye versin ki hangi soruya cevap verdi ki buna da cevap versin.
Maraş konusunda yapmış olduğu açıklama eskide kalmış fosil bir açıklama “Maraş kapsamlı bir çözümün parçasıdır” bu cevap ile yeni fikirleri üretemediğini de gözlemliyoruz. Maraş konusunda UBP-HP hükümetinin, Türkiye ile izlediği yöntemden dolayı Rum tarafı AB ve BM ye bu konuyu şikayet ettiyse ve ondan sonra ortak Maraş komitesi kurulması teklif de etmişse hükümet doğru yoldadır.
Hatay açıklaması için bir şeyler yazmak gerekiyorsa ki gündem değişmiştir. Hatay, gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün diplomasi dehasıdır, savaşmadan Hatay’ı Türkiye’ye bağlamıştır. Atatürk’ün Hatay konusun da çok ciddi rahatsızlığı vardır çünkü Türkiye cumhuriyetine bağlı değildir. 1937 de hastalığı ilerlemiştir, bir ara kendisini iyi hisseder ve orduyu denetler, bunu öğrenen Fransızlar, savaşa hazırlandığı korkuları ile Hatay Türkiye’ye bağlanmış olur. Tayfur Sökmen aracılık yapmış oldu. Bu açıklama Atatürk’e hakaret edilmiştir.
Bu haber 4221 defa okunmuştur

:

:

:

: