COVID 19 CORONAVIRUS

Size Corona Virüs hakkında daha önce yazılar yazmıştım. Dünya da bir çok ülkeye yayılan virüs son olarak kktc de Türkiye de görüldü. Dün gece Türkiye sağlık bakanı Fahrettin koca gece saat 00:40 da açıklama yaptı. Sonucun pozitif olduğunu yayında deklare etti.
Size Corona Virüs hakkında daha önce yazılar yazmıştım. Dünya da bir çok ülkeye yayılan virüs son olarak kktc de Türkiye de görüldü. Dün gece Türkiye sağlık bakanı Fahrettin koca gece saat 00:40 da açıklama yaptı. Sonucun pozitif olduğunu yayında deklare etti.

Türkiye bu virüs de sınavını iyi verdi. Dünya da bütün ülkeler de hasta sayısı yüzlerce olmasına rağmen Türkiye hem aldığı tedbirler hem de yapılan uygulamalarla virüsün ülkeye girmesi konusunda ihtiyatlı davrandı.

Tedbiler alınırken çıkacak vakalar karşısında götürülecek hastaneler ve personeller belirlendi. Kurullar oluşturuldu. Hastaneler telakuzza geçti.

Zorunlu olmadıkça yurt dışına çıkışları bir başka tarihe erteleyelim.

Corona virüs solunum yolu enfeksiyonu yapmaktadır. Hastalık aslında öksürme ve ya hapşırma ile ortaya çıkan damlacıkların ortamda ki bireylerin ağız , burun ve gözlerine temasıyla ve yapışan yüzeylere dokunmasıyla ve dokunduktan sonra ellerine ağız ve göze değmesiyle bulaşmaktadır.

Belirtileri ise genellikle öksürük , ateş ve solunum sıkıntısı olarak ortaya çıkmaktadır. Kuluçka süresi 2 ile 14 gün arasında değişmektedir.

Bu virüs hakkında basında ve sosyal medya üzerinden bazı olumsuz bilgiler kasıtlı ya da kasıtlı olmayarak yayımlanmaktadır.

Peki bu virüsten nasıl korunuz?

1_Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır.

2.Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.

3.Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır

4.Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır

5.El hijyenine önem verilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır.

6.Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır.

7.Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir.

8.Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.

EVDE YAPMAMIZ GEREKENLER

1…Ziyaretçi kabul etmeyin

2… Mümkünse ayrı bir odada kalın

3….Odanızı sık sık havalandırın

4…Evin ortak alanlarında mutlaka tıbbi maske takın

5…Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın

6… Ayrı tuvalet ve banyo yok ise bu alanlarda mutlaka maske takın, bu alanları her kullanım sonrası temizleyin

7… Sıklıkla el hijyeni sağlayın (ellerinizi su ve normal sabunla yıkayın veya alkollü el antiseptiği ile ovalayın)

8… Tabak, bardak, havlu gibi eşyalarınızı ayırın, ortak kullanmayın.

9….Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gelişmesi durumunda hemen tıbbi maske takın, en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.


Her söylenene inanmayalım . Dediklerimizi uygulayarak virüsten korunarak sağlıklı kalabiliriz. Herkese geçmiş olsun.


Bu haber 2448 defa okunmuştur

:

:

:

: