1918- 2020 pandemisi

Coronavirüs günden güne hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Bu bağlamda Imperial College London covit 19 hakkında makale yayımladı .Bu makalede gözüme çarpan bazı hususlar oldu.Sizlere aktarmak isterim;
Coronavirüs günden güne hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Bu bağlamda Imperial College London covit 19 hakkında makale yayımladı .Bu makalede gözüme çarpan bazı hususlar oldu.Sizlere aktarmak isterim;

COVID19, 1918 yılındaki pandemiden bu yana kamu sağlığı için görülen en ciddi tehlike.”

“COVID19’un ölüm oranı 1918 pandemisi ile kıyaslanabilir.”

1918 İspanyol gribi => 18 ay içerisinde 50 - 100 milyon kişi öldü. Deniliyor.

İşte bu kadar ciddi virüs ile karşı karşıyayız. Virüsün çıktığı yer ve enfekte sayısında hızlı artış ve dünya da pandemi olarak dünya sağlık örgütü tarafından tanımlanması işin boyutunu değiştirdi. Dün ABD savunma bakanı ve yardımcısı karantinaya alındı. İran’da bir generalin salgından ölmesi . İran’da mebusların hastalığa kapılıp hayatlarını yitirmeleri durumun ciddiyetini ortaya koymaktadır. Bu virüs grip gibi değildir. Aynı sınıf olduklarından etkileri benzerdir. Lakin ölüme boğularak olmaktadır. O yüzden enfekte olmamak için Türkiye sağlık bakanlığının 14 kuralına riayet etmemiz gerekmektedir. Türkiye’de içişleri bakanlığının aldığı kararlar, yerinde olmuştur. Ortada bir İtalya örneği varken, durumun ciddileşmeden etkisiz hale getirilmesi bu şekilde olabilir.

2011’de SALGIN adında ABD yapımlı bir film gösterime girmişti. Bu filmi dün bir kez daha izleme olanağım oldu. Film de virüs sanki bugün olanları anlatır gibi, mekan olarak Hongkong ve Çin seçilmiş. Bir bayan iş seyahatine çıkıyor. Bu seyahatte , virüsün yemek esnasında bulaşması ile cisimlerden ve tokalaşmadan geçmesi ile virüsün genişlemesi gündeme geliyor. Dünya’da bir pandemi sorunu olduğu izleyicilere anlatılıyor. 1 yıl sürecince 27 milyon insan hayatını kaybediyor. Virüsün özellikle boğarak insanları öldürdüğü filmde konu oluyor. Sanki o gün bugünleri görerek ABD’li yapımcılar filmi çekiyorlar.

O gün çekilen filmde bugün nasıl görülebilir ? Ya da tesadüf mü?

Ben tesadüf olduğuna inanmıyorum. Bu virüsün özellikle üzerinde çalışılıp çin de hortlatıldığı fikrindeyim. Bu da terörizmin yeni bir boyutu. Bu virüsden en çok etkilenen ülke en başta Çin . Çin den büyük şirketler hem üretimlerini durdurdu. Hemde ülkeden çıkış yaptılar. Kayıp milyarca dolar.

Çin’de virüsün çıkması ile korku basın organları tarafından diğer ülkelere pompalandı. Sanki bir dünya savaşı diyebiliriz. Şuan 140 civarında ülkede virüs geziyor. Bir dünya savaşı olsaydı sizce bu kadar etkili olabilir miydi?

Bence hayır!

Belki de labatuvar ortamında 10 dolara hazırlanan bir virüs maliyetsiz şekilde hortlatıldı.Çin oyun dışı bırakıldı. Sıra Avrupa da . İtalya , İspanya, Fransa ve Almanya’ya bakın . Avrupa’nın devlerine iyi bakalım. Üretimleri nasıl etkilendi. Borsaları nasıl eriyip gitti?

Trump yönetimi özellikle birkaç gün önce Avrupa’ya seyahat yasağı koyarak aslında Avrupa nın da bu konudan etkileneceğini bizlere gösterdi. Tabi bazılarımız bu durumu idrak etti. İngiltere ve Türkiye bu durumdan muaf tutuldu. Fransa diğer Avrupa ülkeleri ile serbest dolaşımdan dolayı olan haklarını askıya aldı. Kapılar kapatıldı. Ülkeler içine izole edildi. Can kayıpları ortada.

İtalya Avrupa için model ülkedir. En çok da virüs İtalya’da etkili oldu. Basın yoluyla yine İtalya dan görüntüler servis edilmektedir. 50 milyon İtalyan karantinada.
Bunun arkasından İspanya darbeyi yiyecek. Almanya ve Fransa…

Dün dünya İdlip’te olanla yatıp kalkarken bugün İdlip hakkında tek gündem var mı?
Yok !

Dünya’da büyük can kayıpları olacak. Olduktan sonra aşı gündeme gelecek. Aynı filmde olduğu gibi.. Senaryo o günden belli.. Ben böyle düşünüyorum.Hedef Türkiye değil.. Hedef Avrupa ve Çin … Çin ağır hasar aldı. Avrupa’da sıra. ABD kendi kurduğu senaryoda yönetmen koltuğunda. Aşıyı da açıklayarak dünyada tek güç olduğunu 2.dünya savaşından sonra olduğu gibi bugünde ilan edecek.

Halen virüsün bir hayvandan ya da bir canlıdan mı bulaştığını sanıyorsak
yanılıyoruz.. Hedeflere bakın , kayıplara bakın, ve yeni dünya düzeni için oluşturulan düzene bakın.

Siz okurlarıma demiştim 2020 ‘e büyük yıkımlar , savaşlar olacak. Bundan büyük savaş olabilir mi?

Bence HAYIR!

Bu haber 2540 defa okunmuştur

:

:

:

: