BİR MİLYARLIK YENİ PAKET

Ada TV’de canlı yayın konuğu olan Başbakan Ersin Tatar, gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Ada TV’de canlı yayın konuğu olan Başbakan Ersin Tatar, gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Başbakan Ersin Tatar, Ada Tv’de Gündem Özel programının konuğu oldu. Bakanlar Kurulu sonrası ilk değerlendirmeleri Ada Tv’ye yapan Tatar şöyle konuştu: “Süreci hep beraber izliyoruz. Genele bakılınca ilk başta tereddütler ettik ama sonrasında doğru zamanda doğru kararlar aldık. Temel ihtiyaçlarımız için market, eczane, benzin istasyonları açık kalırken diğer iş yerlerini kapattık. Uçuşları durdurduk, turistleri karantinaya aldık. En nihayetinde kısmi sokağa çıkma yasağı getirdik. Ama bakıyorsunuz bunların ihlalleri var. Bu virüsün en temel özelliği çabuk bulaşması. İnsanlarımız evlerinde kalırsa bu virüsle mücadele bizim için daha kolay olacak. Şu an bizde bir salgın durumu yoktur. Evet belli bir sayı vardır ama Alman turistleri düştüğümüz zaman üstesinden gelebiliriz. Bütün uğraşlarımız bulaşmaları engellemek için. Bunun için de gittikçe tedbirleri sıkılaştırdık. Baktık ki insanlar misafirliğe gidiyorlar, marketi bahane edip buluşuyorlar biz de işleri sıkılaştırdık. Bunun içinde hep birlikteyiz. Ne gün biteceğini ben tam olarak söyleyemem. Yasaklar bitince tekrar bakacağız.

7 GÜN EK İZOLE KARARI


14 gün karantina sürecinden tam net cevap alınamayınca en azından 1 hafta daha evinizde kalınıp testler yapıldıktan sonra karantinadan çıkacaktır bu insanlarımız ve takip edilecekler. Son gelen İngiltere vatandaşları şu an düzenli takip edilmekte.”


YAPTIĞIMIZI SONUNA KADAR SAVUNUYORUM


Ekonomik paketin açıklanmasından sonra bazı örgütlerin süre verip eylem tehdidi yaptığını ve önce halkın bu paketi kabullemesi gerektiğinin söylenmesi üzerine Tatar şöyle devam etti: “Ben yaptığımız işi sonuna kadar savunuyorum.İnsanlarımız bu konuda anlayışlıdır. Çünkü öncelik olanın sağlık sonra ekonomi olduğunu biliyorlar. Bu mücadeleyi hep birlikte veriyoruz. Virüs sayısı çok tehlikeli değildir. Bu işin uzmanları ile konuşuyorum yüksek risk altında değiliz. Sadece aldığımız tedbirleri uygulamak gerekiyor. Bunlara uymayanlar çok büyük yanlış yapıyor. Bu kritik noktada insanlarımızdan bu fedakarlığı yapmalarını istiyoruz. Bugün maaş ödemelerinde bankalarda birtakım kalabalıklar oluştu. Bunları üzülerek izliyorum. Biraz daha tedbirli olunabilirdi. Umuyorum bir bulaşma durumu olmamıştır.

NORMAL HAYAT MAYIS’I BULUR
KKTC’de 10 Nisan’dan sonra aşama aşama normal hayata geçilebileceğini düşündüğünü ifade eden Başbakan Tatar, “Elbette en son kafe ve eğlence yerleri açılacak. Hepsinin açılışı mayıs ayını bulur” dedi. Programın sonunda GSM şirketlerine de çağrıda bulunan Tatar, “Bir indirim istiyoruz” diye konuştu.KRİTİK BİR NOKTADAYIZ

Bu olaylar başlarken bize ‘Mart sonunu görürsek selamete ulaşırız’ gibi laflar edildi. Şimdi ‘Nisan ortasına kadar bu iş risklidir’ diyenler var. Dolayısıyla kritik bir noktadayız. Bu saattan sonra insanlar evlerinde kalırsa, temas olmazsa bu olayı atlatabileceğimiz kanısındayım. Marketleri 20:00’da kapatma kararı aldık. Akşam 21:00’dan sonra tam sokağa çıkma yasağı aldık. Dolayısıyla insanların nabzına göre karar vermek gerekir.


İŞLETME BAŞINA 250 BİN TL

Tatar, koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen işletmeler için düşük faizli, Kredi Garanti Fonu destekli 12 ay vadeli 1 milyar Türk liralık bir kredi paketi oluşturulduğunu açıkladı. Tatar, işletme başına 250 bin TL olarak belirlenen kredinin ilk altı ayının ödemesiz olacağını, maliyetinin ise yüzde 9 olacağını belirtti.

İçinden geçtiğimiz çok hassas süreç kuşkusuz ki ekonomimizi de etkilemektedir.
Hükümet olarak bir taraftan halkımızın sağlığını korumak için çalışırken diğer yandan da ekonomimizi, sektörlerimizi, esnaf ve zanaatkârımızı, ayakta tutma çabası içinde bulunuyoruz.
Coronavirüs salgının istihdam ve ödeme sistemine etkilerini en az düzeyde tutabilmek ve ekonomik faaliyetleri desteklemek amacıyla Hükümetimiz, Merkez Bankamız, Bankalar Birliğimiz ile birlikte işletmelerimiz için düşük faizli Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli bir milyar Türk Lirası tutarında bir kredi paketi hazırlamış bulunuyoruz.
“Çek ve Maaş Ödeme Destek Kredisi” adını verdiğimiz bu paketle bankalarımızca işletmelerimize yüzde 12 faizle kredi kullandırılacak, işletmelerimiz bu faizin yüzde 9’unu ödeyecek, yüzde 3'ü ise fondan karşılanacaktır.
Ayrıca bu kredilerden faiz dışında komisyon ve benzeri masraflar alınmayacak ve bu kredinin pul vergisi olmayacaktır.
Kredi 6 ayı ödemesiz, 12 ay vadeli olacaktır.
Yani, işletmelerimiz ilk altı ayda faiz dahi ödemeyecektir.
Bu krediyi kullanmak için firmalarımıza bankalarımızca limit tahsis edilecek. Böylece mümkün olduğunca çok firmamıza bu kredi paketinden yararlanma olanağı yaratılmış olacaktır.
Bilindiği üzere kapanan müesseselerin çeklerinin ödenmesi ilk etapta 30 Mart’a ötelenmişi.
Ancak kapanan işletmelerin çeklerinin durdurulması, ötelenmesi ödeme sistemini ve tedarik zincirini olumsuz etkilemektedir.
Ödeme sistemini aktif hale getiremezsek tüm ekonomik faaliyetler durma noktasına gelecektir.
İşte ortaya koyduğumuz bu kredi paketi ile çeklerin bankalara ibrazının ötelenmesinin getirdiği sorunlar çözülmüş olacaktır Şöyle ki: Ticari hayatta işletmelerimiz, bir taraftan çek keşide ederken, diğer taraftan da çek almaktadırlar. Bunları işleme konulmasını ötelemeniz ise soruna çare olmamaktadır. Dolayısıyla bu alınan ve verilen çeklerin bu kredi paketi ile sağlanacak kredilerin kullanılmasıyla aynı anda işleme açılmasıyla ödeme sistemlerinin etkin çalışması sağlanmış sistem tıkanmamış olacaktır.
Diğer taraftan şu anda bankaya ibrazında karşılıksız kalan çeklerin bankaya tekrar ibrazı için 15 iş günü olan süre de 30 iş gününe çıkarılmıştır.”CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ


Şu an böyle bir durumda Cumhurbaşkanlığı seçimini konuşmayı doğru bulmuyorum. Kendime de konuşmayı yakıştırmıyorum. Her şey sağlığımız için. Bu kritik süreçte siyaset konuşulmamalıdır. Toplumun gündemine bunları getirip meseleleri germeyi uygun bulmuyorum. Halk her şeyin farkındadır. Umarım bu tür olaylar olmaz.


Bu haber 401 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER