ESNAFA % 4.5 FAİZLE KREDİ

Başbakan Ersin Tatar, hükümetin koronavirüs kapsamında yürüttüğü ekonomik çalışmalar ve aldığı kararlarla ilgili basın toplantısı düzenleyerek, “KKTC ekonomisini güçlendirmek, sıkıntıları aşmak için çalışmalarımızı her boyutu ile sürdürüyoruz” dedi.
Başbakan Ersin Tatar, hükümetin koronavirüs kapsamında yürüttüğü ekonomik çalışmalar ve aldığı kararlarla ilgili basın toplantısı düzenleyerek, “KKTC ekonomisini güçlendirmek, sıkıntıları aşmak için çalışmalarımızı her boyutu ile sürdürüyoruz”
dedi.

Kredi Garanti Fonu destekli 12 ay vadeli bir milyar Türk liralık kredi paketiyle ilgili açıklamalarda bulunan Tatar, kredinin ilk altı ayının ödemesiz olacağını, işletmelere maliyetin de yüzde 9 olacağını belirtti.

Tatar, “İhtiyaçlı olanlar, çeklerini ödemede sıkıntı yaşayanlar bankalarına başvurabilecek, oluşturulan imkanlarından yaralanabilecek. Takas meselesinde yaşanan sıkıntıların aşılması için hükümetimiz açılım yaptı” dedi.

Başbakan Ersin Tatar, Halk Bankası aracılığı ile esnaf ve zanaatkârlara ucuz maliyetli ve uzun vadeli kredi sağlayabileceğini de kaydetti.

Toplantıda ekonomik önlemler çerçevesinde 3 tür kredi açıklayan Tatar, Kalkınma Bankası üzerinden işletmelere kredi verileceğini de anımsattı.

Maliye Bakanlığı’nın Türkiye Cumhuriyeti’nde heyetlerarası görüşme gerçekleştirmek üzere bir takım çalışmalar yaptığını da açıklayan Tatar, “KKTC ekonomisini güçlendirmek, sıkıntıları aşmak için çalışmalarımızı her boyutu ile sürdürüyoruz” dedi.

Başbakan Ersin Tatar, hükümetin takas konusundaki sorunların asgariye inmesi için imkan yarattığını kaydederek, “İhtiyaçlı olanlar, çeklerini ödemede sıkıntı yaşayanlar bankalarına başvurmak suretiyle Merkez Bankası üzerinden oluşturulan kredi imkanlardan yaralanabilecek” dedi.

Tatar, “Bir takım imkan ve olanaklar KKTC ekonomisinin ayakta durabilmesi ve yoluna devam edebilmesi için seferber ediliyor” şeklinde konuştu.

Toplumsal dayanışma, birlik, beraberlik ve kenetlenme çağrısında ulunan Başbakan, “Kıbrıs Türk halkı mücadele yıllarında bu sıkıntıları nasıl aştıysa, yine aşacak. Buna inanıyoruz. Halkımızın, iş dünyamızın, ekonomik aktörlerin, paydaşların bu sürece destek vermesini diliyorum” dedi.

Tatar, geçen hafta ekonomik tedbirlerle ilgili bir paket açıkladıklarını anımsatarak, çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

Başbakan Tatar, şunları kaydetti:

“30 Mart’tan sonra takasın çalışmasıyla bir takım sıkıntılar yaşanmaktadır. Alacak-verecek ilişkileri ve ekonominin çalışabilmesi için takas zorunlu olarak açıldı. Buna yönelik tedbirlerin alınabilmesi için hükümetimiz Merkez Bankası ve Bankalar Birliği ile bir çalışma yaptı. Dün akşam 1 Milyar TL’lik kredi paketi açıkladık. Özellikle çeklerin ödenmesinde sıkıntı yaşayanlar bu krediye başvurabilecek. Yüzde 13 olan faizin yüzde 3’ü bizim sağladığımız faiz farkı fonundan karşılanacak. Kullanıcıya yüzde 9 maliyetle kredi oluşturulacak. Bu ilk 6 ay ödeneksiz ve 12 ay süreyle olacak.”

“Şu anda devlet borçlarını düştüğümüzde KKTC’nin toplam kredi hacmi 17 milyar TL civarındadır. 1 milyarlık kredi hacminin piyasaya önemli bir rahatlık getireceğini düşünüyoruz” diyen Tatar, “İhtiyaçlı olanlar, çeklerini ödemede sıkıntı yaşayanlar bankalarına başvurmak suretiyle Merkez Bankası üzerinden bu imkanlardan yaralanabilecek. Takas meselesinde yaşanan sıkıntıya hükümetimiz böyle bir açılım getirdi. Sıkıntının minimum düzeye inmesi için böyle imkan yaratıldı” şeklinde konuştu.

Tatar, Kalkınma Bankası üzerinden de bir takım işletmelere istihdamı korumak için kredi verileceğini, faiz farkı fonundan oluşturulan 100 milyon TL’lik kaynağın ucuz maliyetli, uzun vadeli krediler için kullanılacağını hatırlattı.

Başbakan, çalışmaların ve tedbirlerin ekonominin ayakta durabilmesi için olduğunu yineleyerek, bunların neticesinin önümüzdeki günlerde görülebileceğini söyledi, korona virüsün de etkisini de yitirmesini temenni etti.
Bu haber 283 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER