BELEDİYELER KESİNTİYE KARŞI ÖNERİ SUNDU

Belediyeler Birliği’nin, Yönetim Kurulu ve Genel Kurulu yapmış olduğu toplantıda Corona virüs (COVİD 19) mücadelesi ile Hükümetin açıklamış olduğu Ekonomik Tedbirler Paketi’ni değerlendirdi.
Belediyeler Birliği’nin, Yönetim Kurulu ve Genel Kurulu yapmış olduğu toplantıda Corona virüs (COVİD 19) mücadelesi ile Hükümetin açıklamış olduğu Ekonomik Tedbirler Paketi’ni değerlendirdi.

Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar yaptığı açıklamada, bu bağlamda Corona virüs (COVİD 19) ile mücadele konusunda Merkezi Hükümetin almış olduğu kararların uygulanması ve belediye hizmetlerinin aksatılmadan sürdürülebilmesi için Sağlık Birimleri, Güvenlik Birimleri ve Elzem işlerde çalışan kamu görevlileri ile birlikte Belediyelerin görevlerinin başında olduğunu ve bu sorunun ortadan kalkmasına kadar yapılacak mücadelelerde her şartta aktif bir şekilde sahada olacaklarını belirtti.

Özçınar, ancak bu mücadeleyi doğru ve zamanında yapabilmeleri için Belediyelerin Merkezi Hükümetten destek beklerken, Ekonomik Tedbirler Paketinde öngörülen Devlet Paylarından %25 kesinti ile karşılaşmalarının kabul edilebilir bir uygulama olmadığını ve hemen bu uygulamadan geri dönülmesini talep ettiklerini kaydetti.

Belediyelerin içinde bulunduğu mali sıkıntıların bilinmesine rağmen %25 kesintinin yanında Corona virüs (COVİD 19) ile mücadele kapsamında 14/03/2020 tarihinde kısmi sokağa çıkma yasağı ile birlikte tahsilat oranlarının %80 azaldığını ifade eden Özçınar, “Şu anda mücadelemizin aktif olan en önemli bacağı Belediyelerimizin Sağlık Birimlerinin Hijyen ve İlaçlama, Kolluk Birimlerimizin Gıda dağıtımı, Market denetimleri ve Güvenlik güçlerimize destek birimi olarak görev yapmakta olup Temizlik birimlerimizin çalışmaları da aksatılmadan devam ettirilmektedir” dedi.

Özçınar, bu görevleri yerine getiren çalışanların maaşlarını ödeyemeyecek veya kesintili ödeyecek duruma getirilmeleri halinde Devletin bu mücadelede büyük bir özveriyle sahada mücadele eden üç ayağından birinde büyük bir motivasyon kaybına uğrayacağını ve bu süreçte personelin çalışmakta zorlanacağını belirterek bundan da ülkenin büyük zarar göreceğini söyledi.

Ayrıca Devletin Maliyesinin bulunduğu durumu dikkate alarak bu bilinçle kötü günleri atlatabilmek adına bir dizi öneri ve taleplerine acilen çözüm bulunmasını istedi.

Bu haber 319 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER