Kriz kredisi dört kefille olmaz

Hükümet peş peşe açıkladığı ekonomik paketlerle çarkların yeniden dönmesi için önemli adımlar atıyor. Bu adımların en önemlisi hiç şüphesiz esnafa sağlanan can suyu niteliğindeki krediler.

Hükümet peş peşe açıkladığı ekonomik paketlerle çarkların yeniden dönmesi için önemli adımlar atıyor. Bu adımların en önemlisi hiç şüphesiz esnafa sağlanan can suyu niteliğindeki krediler.
Dün Ada TV’ye bağlanan Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, esnafın krediyi 25 bin TL’ye kadar tek kefille, 100 bin TL’ye kadar iki kefille, 100 bin TL’den 225 TL’ye kadar ise ipotek yoluyla alabileceğini açıkladı. Taçoy, ipotek gösteremeyen TC vatandaşlarına da dört kefille kredi imkanı olduğunu söyledi.
Ancak burada önemli bir soru işareti vardı. Şu anda kapalı olan Tapu Daireleri’nde nasıl ipotek gösterileceği sorusu ortada kaldı. Bakan Taçoy, pazartesi gününden itibaren Tapu Dairesi’nin aralıklarla çalışmaya başlayacağını ve bu sorunun aşılacağını söyledi..
Diğer yandan hiçbir ipotek gösteremeyen TC vatandaşı küçük esnafa verilecek kredi de tartışma konusu oldu.
Zira hiçbir ipotek gösteremeyen küçük esnafın, ekonominin adeta sıfırlandığı böyle bir ortamda nasıl dört kefil bulacağı ciddi bir soru işaretidir.
Eğer dört kefil bulacak durumda olsa, o esnaf zaten bankaya gidip kendi kendine o krediyi alamaz mı?
Sayın Bakan Hasan Taçoy’un açıklamaları üzerine ADA TV’ye bağlanan Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber de, Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Başkanı Hasan Sungur da sayıları dörde kadar çıkan kefilli kredinin kriz döneminde doğru olmadığını dile getirdi. Kanber, “Bu kriz ortamında esnaf nasıl kefil bulacak” diye sordu.
Hükümet elbette iyi niyetli adımlarla esnafa soluk aldıracak krediler sağlamaya çalışıyor. Ancak şunu herkes bilmeli. Kriz kredisi dört kefille olamaz... Olsa da böyle bir krediyi esnafın yüzde 50’si kullanamaz.
Diğer yanda Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Başbakan Ersin Tatar’a Türkiye’den istenecek finansal kaynak miktarı ile ilgili çalışmayı sunduklarını söyledi.
Sayın Tatar, iki gün önce ADA TV’deki canlı yayında da bu konudaki çalışmaların sonuna gelindiğini bizlere ifade etmişti.
Bakan Amcaoğlu, Türkiye’den istenecek para miktarının 3.3 milyar TL civarında olacağını söyledi. Ancak Ankara’nın bu parayı vermesi noktasında ciddi şüpheler vardır.
KKTC’nin her kesimiyle bu krizde ciddi bir fedakarlık yapıp yapmadığı, bütçenin yüzde 85’ini maaşlara ödeyen yapısında radikal tedbirler alıp almadığı Ankara’da ciddi bir şekilde irdelenecektir.
Bugüne kadar bu yönde verilen ev ödevlerinin hiçbirini yapmayan KKTC siyaseti, artık yolun sonuna gelmiştir. Bu dönüşümü yapan tarihe yazılır. Aksi halde ülkemizi çok daha zor günler beklemektedir. Bizden söylemesi…
Bu haber 3555 defa okunmuştur

:

:

:

: