Ekonomikvirüs

İtalya dan ABD den İspanya dan heryerden görüntüler geliyor. Herkes evlerinde .

İtalya dan ABD den İspanya dan heryerden görüntüler geliyor. Herkes evlerinde . Bankacılık sektörü evlerinden kısmi olarak işlerini götürmeye çalışıyor.Bazen de şubelerden işler götürülmeye çalışılıyor. Şubelere gidildiğinde bankalar önünde kuyruklar görülüyor. Herkes şube çalışanı sayıcınca içeri alınmaya başlandı.
Fabrikalar durmuş noktada. Şehirler arasında için de trafik yok. Hava ulaşımı durdu. Okullar boşaldı. Uzaktan eğitimlerle birşekilde insanlar demoralize edilmemek istenmekte. Kısacası herkes evinde.

Kafalara tek takılan soru bu virüs belasından ne zaman kurtulacağız.
ABD başkanı trump dün bir açıklama yaptı 2 hafta boyunca yaşanacak kayıplaro gösteren bir tabloyu gösterdi. İyi ihtimalle 200 bin kişi kötü ihtimalle modahale edilmezse 2-2.5 milyon insanın abd de öleceğini deklare etti.

Tabi bu açıklama abd de büyük bir endişe yarattı. İnsanlar endişelenmeye başladılar. Bu endişe dünya da her yerde. Bu roma da da böyle Madrid de de İstanbul da da .

ABD hakkında Salı günü yazı yazdım . CORONAVİRÜS olayında durumun tamamen ekonomik olaylara bağlı olduğunun altını siz okurlarıma aktardım.Yeni düzen kurulurken para sistemleri revize edilecek. Benim anladığım bu işin merkezinde paranın olduğu..

Trump bu virüsün Çin Halk Cumhuriyetinin dünyaya geç haber vermesinden dolayı olduğunu o yüzden çin e bir fatura kesileceğinin deklare etti. Milyarca dolar belki de trilyonlarca dolar para istenecek . Bakalım göreceğiz. Binlerce kayıp yine ekonomiye bağlanacak…

Neyse gelelim esas meseleye bu virüs daha sürecek. Özelikle abd de daha da şiddetli geçecek.Bir pik noktasına ulaşınca özellikle 2 haftadan sonra bu virüste düşüş gözlenecek. İşte bu süreçte abd de içişlerinde ciddi bir soğuk savaş yaşanacak . Trump bu süreci iyi yönetmeye çalışacak . Derin devlete ya esir olacak ya da gücüne güç katıp seçimlerde abd yi bir başkanın yönetmesini sağlayacak.


Ortada bir plan var. Ciddi bir plan . Başarılı bir şekilde kurgulayanlar tarafından sürdürülüyor.Birçok ülke İMF kapısından yardım dilenir oldu. İran bile 5 milyar usd yardım talebinde bulundu. Toplamda 170 ülke derin abd nin istediği yola girmiş durumda. Göreve geldiği günden bu yana trump ve yardımcıları dünya da olacak ekonomik savaşta galiplerinin kendilerinin olacağını o günden söylemeye başladılar. Sanki bugünü görür gibi.. ABD bu savaşın olacağını zaten yıllardan beri göstere göstere anlatmaya çalıştılar. Biz virüsle geleceklerini anlamadık.

Elbette bu virüsten en çok hem maddi hem de manevi olarak en çok etkilenen ülke abd oldu. Lakin en hızlı yükselecek ülke de abd olacak. FED hamlesi ve trump ın önünde gücüne engel olacak bir blokaj kalmamış olması abd nin hızlı yükselmesini getirecek. ABD de zenginlere karşı Trump tarafından bir hamle bekliyorum. Bakalım ne olacak göreceğiz..

Dolar basma yetkisi kısacası Trump ın eline geçti. Toparlanışta bir kadar hızlı olacak. FED ile zengin olanların bile adlandırdan esame okunmayacağı bir dönem olabilir mi? Bekleyip göreceğiz. Lakin ekonomik anlamda büyük savaş olacağı kesin. ABD de böyle bir operasyon yapılırken bu iş adamları ile bağlantılı ülkelerde ki iş adamları da bir etki altında kalabilirler. Hepsi domino etkisinde olduğu gibi olacaktır.

Ortada büyük bir oyun kurgulanmış. Hep abd nin hükümranlığı perçinleşecek. Çin e faturaca çıkarılacak. Bir daha abd karşısında kimsenin hareket etmeye cesaretinin bile olmaması için yeni düzen kurulması için derin abd çalışmakta. Bakalım sizler gibi bende merakla beklemekteyim. Her gün yeni hareketler yeni şifreleri de bizlere gösteriyor.

Bu haber 12391 defa okunmuştur

:

:

:

: