Kriz yönetimi ve tasarruf politikası

Dünya ciddi bir salgın hastalık ile karşı karşıya kaldığı günden itibarendir, ekonomik kaosa doğru sürükleniyor. Bir kriz ve ekonomik çıkmaz sonucunda sosyal hayatın etkilenmemesi imkansızdır. Biz bu kriz ve ekonomik çöküntüden en az nasıl etkilenir, halk olarak birlikteliğimizi koruruz diye düşünüyorum.

Dünya ciddi bir salgın hastalık ile karşı karşıya kaldığı günden itibarendir, ekonomik kaosa doğru sürükleniyor. Bir kriz ve ekonomik çıkmaz sonucunda sosyal hayatın etkilenmemesi imkansızdır. Biz bu kriz ve ekonomik çöküntüden en az nasıl etkilenir, halk olarak birlikteliğimizi koruruz diye düşünüyorum.
Halkın bitap düştüğü bir ülkede makamların önemi kalmaz, o makamlara ilgi de kalmaz, halk geçim derdine düştüğü an artık sosyal patlamanın eşiğine gelmiş durumdayız. KKTC hükümeti eksik, belki geç kalınmış kararlar alıyor, ancak olabildiğince halkımızın lehine önlemler alıyor.
Halkımızı sokaklardan izole etmesi geç de olsa, doğru bir karar ile alındı ve bunun faydasını mutlaka göreceğiz. Sağlık sistemimiz çökmedi tüm sağlık çalışanları performans üstü çalışıyor, hepimizin onlara dua etmesi gerekiyor ki takdir ile alkışlıyoruz ve Allah yardımcıları olsun diyoruz. Öncelikle insanlarımızın tabi ki can güvenliği önemli, devlet tüm imkanlarını sağlık için seferber etmiş olmalıdır.
Tasarruf, bu dönemde en önemli siyaset olmalıdır. KKTC nin gelirleri ve gelir alanları ada ekonomisi olması nedeni ile de kısıtlıdır, bunu göz önünde bulundurmalıyız. Kasa boş hükümet edenler boş kasa ile neleri ne kadar başaracak, kolay değildir ellerinde sihirli değnek yok ki!!!!!!!!!!!!!! O zaman tasarruf.
Hükümetimiz tasarruf konusunda çok iyi değildir. Fuzuli harcamalar var derhal ve behemehal kesilmelidir. Eski cumhurbaşkanlarımızın ofis ve kamu görevlileri masrafları bu dönemde durdurulmalı, ne kadar gereklidirler halkımız bunu çok sorguladı, efendim yasaldır, yasaları insanlar yapıyor. O zaman halkımıza, devletimize bir hizmet vermiyorsa gereği de yoktur.
Cumhurbaşkanlığın da görev yapanlar içerisin de ve kullanılan araçlarda tasarruf yapılması gerekiyor, tüm personel gözden geçirilmelidir, kimin ne hizmet yaptığı ve halkımıza ne ürettiğine bakmak zorundayız.
Başbakan ve bakanlar halkımıza örnek olmaları gerekiyor, CB, BB ve yüksek mahkeme başkanı dışında kalan makamlar devletin arabalarını bir dönem kullanmamalı. RHA’lar olabildiğince trafikte kullanılmaları sınırlandırılmalı, elzem olanların dışında kimse kullanmamalı. Bu gün saat 10.00 gibi RHA 4343 plaka nolu beyaz bir salon araç Göçmen köy sokaklarında seyrediyordu doğrusu merak ettim o bölgede ne yapıyordu.
Bu virüs biyolojik bir savaştır, hedef de çöken devletlerin ekonomileri üzerinde yeni bir Dünya düzeni kurmaktır. Yeni Dünya düzenini kuracak olan üst akıl bunun zeminini bile hazırlamıştır. Belki biz bunun önüne geçemeyiz, ancak kendimizi adapte etmeye çalışırız.
Hükümetimizin en öncelikli hedefi üretim olmalıdır. Özellikler temel gıda maddeleri olan hayvansal ve tarımsal ürünler, bu temelde biz kendimize yeteriz sloganı ile ülkemizde bu üretim sahalarını destekleyerek halkımızın temel gıda maddelerini olabildiğince ucuza üretmek ve her eve girmelerini sağlamak olmalıdır. İthal ürünlere daha da fon uygulayarak ülkedeki üretim teşvik edilmelidir. Maaş adaleti yeni Dünya düzenin de çok önümüze çıkacaktır. Kimse rahat olmasın önümüzde ki dönem daha da kötüleşecektir, hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bir ata sözümüz var ki “dost acı söyler”

Bu haber 6369 defa okunmuştur

:

:

:

: