“TEDBİRLERİ GEVŞETMEYİN” UYARISI

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Coronavirüs salgınından ülkenin kendi nüfus boyutunda en az hasarla çıkmak için her türlü tedbiri almak ve alınmakta olan tedbirleri de gevşetmemek gerektiğini vurguladı.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Coronavirüs salgınından ülkenin kendi nüfus boyutunda en az hasarla çıkmak için her türlü tedbiri almak ve alınmakta olan tedbirleri de gevşetmemek gerektiğini vurguladı.

Nisan sonuna kadar temkinli tavrın sürdürülüp, evde kalınması, çıkmak zorunda olanlara ise maske zorunluluğu getirilmesi yönünde hükümete öneri yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, hükümete, test kiti eksikliğinin de süratle giderilerek, yapılan test sayısının artırılması yönünde öneri sunduğunu da kaydetti.

Ekonomi konusundaki sıkıntıların aşılması amacıyla dış kaynak aramanın yanı sıra iç kaynakların da harekete geçirilebileceği yönünde Ekonomi Danışma Kurulu’nun hazırladığı öneriyi Başbakan Tatar ve Yardımcısı Özersay’la paylaştığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Evet ekonomi çarkı dönemiyor ama sağlık çarkı dönmeden hiçbir çark dönemez” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Her alanda işbirliği yapmaya ve dayanışma içinde olmaya mecburuz. Daha sağlıklı bir geleceğe ulaşma konusunda birbirimizi dinlememiz, özellikle uzmanlara kulak vermemiz lazım” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ersin Tatar ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile bir araya gelerek, korona virüs salgını konusunda içinde bulunulan durumu ele aldı, önümüzdeki döneme ilişkin değerlendirmelerini hükümetle paylaştı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı toplantı ardından basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Sağlık Danışma Kurulu ile Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Danışma Kurulu’nun ortaya koyduğu önerileri hükümetle paylaştığını belirterek, sürecin el birliği ile adım adım dayanışma içinde götürülmesi gerektiğini söyledi.

Dünya insanlığının zorlu bir süreçten geçtiğini, ölümlerin bir an önce bitmesi ve insanlığın bu felaketten bir an önce kurutulmasının en büyük arzuları olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, buna aşamalı olarak ulaşılacağını kaydetti.

Kendi nüfus boyutumuzda yaşadıklarımızdan en az hasarla çıkmak için her türlü tedbiri almak ve alınmakta olan tedbirleri de gevşetmemek gerektiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti:

“Olay bitmiş değildir, yatay seyir izliyor ama olay bitti noktasına gelmedik. O noktada değiliz. Toplumumuzdaki test sayılarında dünya ortalamasının epey gerilerindeyiz. Sağlık Danışma Kurulu’muzun da önerileri ışığında test sayısında artış sağlanması gerekir. Evinden zorunlu olarak çıkmak durumunda olan insanların maske takarak çıkmasının zorunlu hale getirilmesini önerdim. Bunu değerlendireceklerini söylediler. Belirti göstermeden virüs taşıyan insanlar olabilir, eğer dışarıya çıkmak zorunda olan insanlarımızın tümü maske kullanırsa bu sıkıntılı dönemi daha kolay geçiririz.”


Bu haber 450 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER