HÜKÜMET OHAL’E GEREK DUYMADAN SALGINI ÖNLEDİ

Başbakanlık Bilim Kurulu Koordinatörü Dr. Ahmet Savaşan, ülkede ilk COVİD-19 vakasının görülmesinin hemen ardından hükümetin gecikmeden aldığı kararlar nedeniyle salgının olaganüstü hal ilan edilmesine gerek kalmadan kontrol altına alındığını belirtti.

Başbakanlık Bilim Kurulu Koordinatörü Dr. Ahmet Savaşan, ülkede ilk COVİD-19 vakasının görülmesinin hemen ardından hükümetin gecikmeden aldığı kararlar nedeniyle salgının olaganüstü hal ilan edilmesine gerek kalmadan kontrol altına alındığını belirtti.

Katıldığı televiyzon programında, ilk COVID-19 vakasının Çin’de görülmesinin ardından Başbakanlığın ülkedeki üniversitelerdeki bilim insanları ile temas kurarak bu salgının ülkeye gelmesi halinde alınabilecek tedbirler konusunda çalışmalara başladığını anlatan Dr. Savaşan, Başbakan Ersin Tatar’ın bilimsel gerçekler ve sürdürülebilirlik temelinde gereken siyasi kararları gecikmeden aldığını hatırlattı.

AKINCI VAKALARIN 2 BİNİ GEÇECEĞINI ÖN GÖRMÜŞTÜR…

Başbakan Tatar’ın KKTC’de ilk COVID-19 vakasının görülmesinin hemen ardından bakanlar kurulunu topladığını, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın bu toplantıya katılarak olağanüstü hal ilan edilmesini önerdiğini ve toplantı çıkışında yaptığı açıklamada eğer olağanüstü hal ilan edilmezse vaka sayısının bir ay içinde 2 bin 180’e çıkacağını, gerekli tedbirlerin alınmaması halinde ise vaka sayısının 22 binleri geçeceğini söylediğini hatırlatan Dr. Ahmet Savaşan, “Bu açıklamanın üstünden kırk günden fazla bir zaman geçmesine rağmen vaka sayımız 78’i geçmedi. Ersin Tatar hükümetinin vizyonu ile alınan kararlar, OHAL’e gereksinim duyulmadan salgının ülkemizde kontrol altında tutulmasını sağlamıştır. Buradaki başarı Dünya’daki en güçlü devletlerde yaşanan trajedilere bakıldığında çok daha net anlaşılmaktadır” dedi.

BAŞBAKANIMIZ, NORMALLEŞME İÇİN BÜTÜN VERİLERİ DEĞERLENDİRİYOR…

Hayatın normale ne zaman ve ne şekilde dönüleceği konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi de veren Savaşan, “Ülkemizdeki üniversiteler tarafından Başbakanlık Bilim Kurulu’na görevlendirilen bilim insanları gerek ülkemizdeki gerekse Dünya’daki gelişmeleri yakından takip ederek tavsiye kararları üretiyor. Ayrıca her bakanlık da kendi kadroları ve paydaşları ile çeşitli çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalar sonucunda bilimin yol göstericiliğinde ülke gerçeklerine uygun, kriterleri belirlenerek kademeli bir geçiş süreci yaşanacaktır. Başbakanımız, bütün verileri değerlendiriyor. Daha önce doğru ve zamanında kararlar üretilmiş olduğu gibi, şimdi de aynı hassasiyetle gereken kararlar toplum sağlığı gözetilerek ve zamanında alınacaktır” dedi.
Bu haber 1032 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER