KKTC’nin, müstesna başbakanı UBP GB Sn Ersin Tatar, CB adaylığından çekilmeli

Değerli okurlar ben sn Tatar’ı 25 yıldan fazla bir süredir tanıyorum, siyasette başladığı günden itibarendir de takip ediyor ciddi bilgi paylaşımlarımız vardır.

Değerli okurlar ben sn Tatar’ı 25 yıldan fazla bir süredir tanıyorum, siyasette başladığı günden itibarendir de takip ediyor ciddi bilgi paylaşımlarımız vardır. Siyasetçiler de insandır hataları da var doğruları da var. En son genel seçimlerde UBP ana muhalefet görevi üstlenmişti. Dörtlü koalisyonun oluşumundan bozulmasına ve UBP-HP hükümetinin oluşumuna kadar herkesin elde ettiği bilgiler gibi benimde bildiğim çok şey vardır.
Net olarak bildiğim Sn TATAR’IN, KKTC başbakanı olarak görev üstlenmiş olmasıdır. İyi yetişmiş bir muhasip, ekonomist ve Dünya iş dünyasını iyi takip eden bir siyasetçi. Bu salgın hastalık döneminden sonra ciddi ekonomik krizler ile karşı karşıya kaldık. Bu süreçte bize yardım eden tek ülke anavatanımız Türkiye olmuştur ki bundan daha farklı bir beklenti saflık olurdu.
Hükümetimiz bu salgın hastalık dönemini çok iyi yönettiğini düşünüyorum, cumhurbaşkanlığı seçim tartışmalarına kadar.
Geçen hafta ADA TV yayımlanan programa katılan STGM YKB SN ALİ ÖZMEN SEFA da ERSİN TATAR beyin cumhurbaşkanı adayı olmasının çok büyük bir hata olacağının altını çizdi. ALİ bey “sn TATAR çok iyi bir ekonomisttir, Türkiye ile çalışmaları en iyi derecede yürütebilmektedir, ondan dolayı başbakan olarak devam etmeli ve ülkeyi bu darboğazdan çıkarmalıdır” dedi.
Cumhurbaşkanlığı adaylık tartışmaları başladığı zaman sn TATAR’IN aday olma gibi bir düşüncesi yoktu. Her kim bu adaylık fikrini aklına koymuşsa ülke gerçeklerini iyi hesaplamamıştır. Tatar bu hükümeti kurarken ülkeye başbakan olsun diye görev almıştır. UBP-HP hükümet öncesi konuştuklarımız var ve sonrasında da, bizim sistemimiz parlamenter sistemdir, cumhurbaşkanı icraatın başında değildir tüm yetkiler başbakanda toplanmıştır.
Cumhurbaşkanı yalınızca Kıbrıs sorununun müzakerelerinde BM tarafından tanınan toplum lideridir. Yetkileri çok sınırlıdır, aslında bu darboğaz döneminde hizmetleri ve buna bağlı olarak maliyetleri açısından bir tartışma yapılabilir.
Peki kim ve niçin Tatar’ bu serüvene sürdü, bir tek isim yazacağım her şeyi bildiğini zanneden baş danışman Özer Kanlı. Kanlı UBP üyesi olmadığını kendisi yazdı ancak kontejan olarak UBP MYK üyesidir, parti hakkında karar üretmekte ve en büyük özelliği de UBP üyelerine saldırmaktadır, bun un yaptığını ancak bir CIA ajanı yapabilir.
Tatar’ı CB adaylık sürecine itekleyen adamdır, unutmayalım ki 3. CB Eroğlu’nun aday olmasında ki en büyük etken olmuştur ve Akıncı karşısında seçim kaybettik. Güçlü UBP parti desteği ancak %7 olan akıncı seçim kazanmıştır. Yine bu Kanlı sahnede, yine yine yine ne planlıyor.
Sn Tatar önce CB adayı olmayacağını açıklamalı ve dört elle hükümete sarılmalı, ülke ekonomisinin düzelmesi için behemehal ciddi kararlar almalı, bunları da en iyi yapabilecek kapasite sahip tek adamdır sn TATAR. UBP’NİN CB adayının kim olacağının yazılmasına şu an için gerek yoktur, ham olan meyvenin biraz pişmesini beklemeliyiz, bu sürecin önünü sn TATAR “CB adayı değilim açıklaması ile açmalıdır” doğru inandığımı ülke çıkarları için yazmaya devam edeceğim.
Bu haber 31531 defa okunmuştur

:

:

:

: