Tatar: Google News yayınları DSÖ’ye örnek olmalı, veriler sınır tanımamalı

Dünya’daki Koronavirüs (COVID-19) verilerini izleyen Google News, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin istatistiki bilgilerini de diğer dünya ülkeleri arasında yayınladı.

Dünya’daki Koronavirüs (COVID-19) verilerini izleyen Google News, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin istatistiki bilgilerini de diğer dünya ülkeleri arasında yayınladı.

Koronavirüs (COVID-19) verilerini yayınlayan Google News, bütün dünya devletlerinin istatistiki bilgilerinin yer aldığı sayfasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin verilerine de yer verdi.

KKTC’nin Koronavirüs’e karşı etkin ve başarılı bir mücadele verdiğinin altını çizen Başbakan Ersin Tatar, bu mücadelenin ve ortaya çıkan bilimsel verilerin sınır tanımadan dünya ile paylaşılmasının önemli olduğunun altını çizdi. KKTC’deki COVID-19 ile ilgili verilerin dünya ile paylaşılabilmesi için devletin yetkili makamlarının Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) başvuruda bulunduğunu anımsatan Tatar, Dünya Sağlık Örgütü’nün Kıbrıs’a ilişkin paylaştığı rakamların sadece adanın Güneyi ile ilgili rakamlar olduğuna, dolayısıyla bu durumun adanın gerçek ve genel durumunu yansıtmadığına, dolayısıyla da Kıbrıs’la ilgili verilerin eksik kaldığının altını çizdi.

DSÖ’nün tutumu ne etik ne bilimsel açıdan kabul edilemez…

DSÖ’nün dünyadaki en küçük ülkelerin dahi rakamlarını paylaşmasına karşın KKTC’nin rakamlarına yer vermemesinin ne bilimsel açıdan ne de etik açıdan kabul edilemez olduğuna vurgu yapan Başbakan Ersin Tatar, bu durumun Kıbrıs Türk Halkı’na karşı yapılan bir haksızlık olduğu kadar, verilerin küresel olarak paylaşılması noktasında da zafiyet yarattığına işaret etti.

Pandemi siyasi temelde bir ayırım yapmadı!

Pandeminin siyasi temelde bir ayırım yapmadığını belirten Başbakan Tatar, COVID-19’un milliyet, din, dil, ırk, renk, yaş ve sınır ayırımı gözetmeksizin insanlığı tehdit ettiğine vurgu yaparak, “Dünya tarafından haksız ambargolara maruz bırakılsak da, hükümetimizin COVID-19’ a karşı sağlık ve diğer bütün çalışanlarımız ile halkımızla bir bütün olarak verdiği mücadele, Dünya’daki seyre bakıldığında son derece başarılı ve memnuniyet vericidir. Elbette alınan başarılı sonuçlarda Anavatan Türkiye’nin de desteği belirleyici olmuştur” ifadelerini kullandı.

DSÖ Kıbrıs’taki verilerin doğru yansıtılması için gereğini yapmalı…

Koronavirüs (COVID-19) verilerini yayınlayan Google News’un, bütün dünya devletlerinin istatistiki bilgileri ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin verilerini de sınır tanımadan yayınlamasının anlamlı ve önemli olduğunu belirten Başbakan Ersin Tatar, “Umarım Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de böylesi bir durumda sınır tanımadan ve siyasi saplantılara takılmadan başvurumuzu değerlendirir ve Kıbrıs’taki verilerin doğru yansıtılması konusunda gerekli duyarlılığı gösterir” dedi.

google news:

https://news.google.com/covid19/map?hl=tr&gl=TR&ceid=TR%3Atr&mid=%2Fm%2F01nx28

Bu haber 431 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER