Derin savaş büyüyor

ABD’yi aylarca sizlere aktardım. Derin devlet ve aileler arasındaki çatışmayı sizlere gördüğüm kadarıyla yorumladım. Bazılarınız yazılarımı okurken belki gülüp geçti .. Bu gün gelinen noktada maalesef gülen kişilerin haklı olduğumuzu gördükleri için şimdi ben gülüyorum.

ABD’yi aylarca sizlere aktardım. Derin devlet ve aileler arasındaki çatışmayı sizlere gördüğüm kadarıyla yorumladım. Bazılarınız yazılarımı okurken belki gülüp geçti .. Bu gün gelinen noktada maalesef gülen kişilerin haklı olduğumuzu gördükleri için şimdi ben gülüyorum.
ABD dış işleri bakanının babasının öldürülmesi sizce tesadüf mü? Pompeo’nun nasıl Çin karşısında tavır aldığını bilmeyenimiz yoktur. Bu öldürülme olayının Çin Başbakanın açıklamasından kısa bir süre sonra olması düşündürücü…
ABD’de çatışmalar başladı. George Floyd aslında ateşin fitiliydi. Minneapolis eyaletinde başlayan yağmalama, çatışma, yangın ABD’nin her yerine sıçradı. ABD’de asker sokağa indi. Bu olaylar aslında Floyd’un öldürülmesi ile başlamadı. Bunun temelini ben size daha önceki yazılarımda aktardım.
Küreselcilerin adamı OBAMA’ydı. Hillary Clinton ikinci adamları olacaktı. Öyle olmadı Trump başkanlığı kazanında ABD’de işler karıştı. Trump ın azil süreci vs hepsi bu süreçten sonra başladı.
Floyd olaylarını başlatan ekibe baktığımız da Wall street de geçtiğimiz dönemde başlatan ekip.9 yıl önce ne yaptıysalar bugünde siyahi vatandaşları yine sokağa çektiler.
Kasımda seçim var . ABD nin geleceğini belirlecek bir seçim.
Bir polis şiddetin basının da etkisiyle ve trump karşısında yer alan gücü harekete geçirdi. Bugün bu iş Harlemden , hong kong oradan Londra ya kadar uzanır. Yaşanan gelişmelerin ne kadar ciddi sonuçlarının olacağını göreceğiz.
Bu olayların temelinde yatan motivasyon Akdeniz , Suriye, AB, Türkiye ,Rusya, Çin olayları Büyükelçinin öldürülmesi, ailenin desentralazyonu vs vs bunlar olayların kamuoyuna yansımaları.
ABD de bir polis ilk kez bir siyahi vatandaşı öldürmüyor. 2019 da 1019 kişiyi polis öldürdü. Yarısından fazlası siyahi vatandaştı. Hangi polis yargılandı ya da hapise girdi?
Bugün bu yaşananları kullanan aktörler belli. Bu aktörler de bu olaylardan nemalanmak istemektedirler.
Bugün abd yi çökertmek istenen bu aktörler aslında bugün harekete geçmediler. Kavga 2013 de başladığını aktardım. Bugün bu kavganın içerisinde aileler tek yok. Fransa ,İngiltere , Almanya da var. İngiltere kökenli oligarklarla abd kökenli oligarklar arasında ki fark o tarihte daha da belirginleşti.
ABD derin devleti bugün Telaviv ve Londra nın oligarklı ile bir mücadele sürdürmektedir. İsrail de büyükelçinin öldürülmesi en iyi örnektedir. Aslında dünya da ki bu iki gücün devamlarına baktığınızda kavgayı iyi görebiliriz. En iyi örnek ABD ve Çin arasında ki gerilimdir.
ABD hong kong a el uzattı. 1997 de çin e verilen hongkong a el attı. 1300 abd şirketi var. 85000 abd li vatandaş var. Çin abd kavgası burada da görülüyor. Minneapolis eyaletinde olanlarda bunun yansımaları. Bu olaylarda 13 çinli tutuklandı. Trump tüm Çinlileri sınır dışı etme tehditinde bulundu. Pompeo da aynısını bildirmişti. Gerilim artmış durumda. ABD yi kuran bir çok millet var. ABD temelinde bir etnik unsur yok. Ama zayıf noktası bugün gelinen noktada abd karşıtı aktörler tarafından karşınmak istenmekte.
Çatışmada fakirlik, Siyahiler kullanılmakta. Nasıl gezi olaylarında Türkiye de sokağa halkı döktülerse abd de benzeri gelişme cereyan ediyor.
Burada ki hikaye de Trump figür. Çin derin devleti ne yapıyor. Londra ile ne yapıyor. Tel-aviv le ne yapmak istiyor. Bunları anlayamazsak da geleceği göremeyiz.
Minneapolis bir başlangıç aslında. Derin abd ile parayı elinde tutanlar arasında savaşın başlangıç yeri değil lakin önemli bir figür ya da mesaj. Burada yaşanan olayda mesaj şu… EY derin abd sen İsrail büyükelçisinin Çin ‘in büyükelçisini öldürürsen bende seni evini yangın yerine çeviririm. Çalışarak üretenleri, polisle karşı karşıya getiririm diyor. Hatta trump olayı anlayınca twitter dan mesaj attı. Radikal solcuları uyardı.
Bugün trump karşısında oluşan cephe dünde vardı. Hatırlayalım Kennedy bir sistem oturtturmak istedi lakin öldürüldü.
Koronavirüs sonrasın da bu olayların alevlenmesi de sürecin aslında birbiri ile alakalı olduğunun göstergesidir.
ABD ye bugün denilen şu Londralı oligarkların , TelAviv de ki olgiarkların yürüttüğü Çin i kabul et . ABD derin devleti buna izin vermeyeceğiz diyor.İsrail bugün abd karşısında eksen değiştirmesi hatta çin eksenine dönmesi tarihte önemli dönemeçtir. Bugün Londra , Telaviv , Pekin arasında önemli eksen kuruldu. Bu güçler dünyayı paylaşırken diğer ğlkeler de etki altında kalır. Mesela bugün AB de olanlar Türkiye de olanlar da buna örnektir.
Beyaz sarayın karşısında eylemlerin başlaması kuşatmanın ne duruma geldiği bizlere gösteriyor. Olaylar daha da ilginç hal almaya başlayacak. Bizler a a a bu da mı oldu? Diye kendi kendimize söyleyeceğiz. Savaşın boyutu değişti.
Pompeo ‘nun babasının infazı ve Çin in koronavirüs sonrası savaşa hazır olmalıyız başbakanları tarafından açıklanması bugün ne duruma geldiğimizin açıklaması olmaktadır. Kimse çin den böyle bir adım beklemiyordu. Çin hep sessiz kalmayı tercih etmişti. Bugün atılan adım çin in de artık harekete geçtiğini gösteriyor. Koronavirüs abd de 41 milyon insanı işsiz bıraktı. Floyd olayında çıkan tepkiler ortada. Belli ki 2 cambaz 1 ipte oynamıyor. Masa acilen kurulmazsa eller silaha gidecek. Vaziyet ortada.

Bu haber 2698 defa okunmuştur

:

:

:

: