EMİRNAME SÜRECİNİ MECLİS SORUŞTURSUN

Ada TV’de Cüneyt Oruç’un sunduğu Gündem Özel programına katılan Prof. Dr. Işıksal emirname tartışmaları hakkında konuştu ve koronavirüsün herkesin çıkarlarını ortaya döktüğünü söyledi.
Ada TV’de Cüneyt Oruç’un sunduğu Gündem Özel programına katılan Prof. Dr. Işıksal emirname tartışmaları hakkında konuştu ve koronavirüsün herkesin çıkarlarını ortaya döktüğünü söyledi.


Emirname konusu hakkında konuşan Prof. Dr. Işıksal, burada hasır altı edilinen en önemli noktanın İsrailli şirketlerin önemli araziler alması ve bu arazilerin üstündeki emirnamelirin kaldırılması olduğunu söyledi ve şöyle konuştu: “Bunun üstüne neden bir Meclis soruşturması açılmadı? Bu çok önemli bir konudur. İsrail gib yayılmacı bir ülkenin, paravan şirketler üzerinden KKTC’den yüz binlerce dönüm arazi almasını Türkiye gazeteleri bile yazıyor. Bizim ülkemiz neden araştırmıyor? Bizim ülkemizin bazı insanları ülke çıkarları yerine başkasının çımarlarını savunuyor. Bunların hepsinin da kanıtı var ama görevli ben değilim.

Öte yandan koranavirüs sürecine pozitif baktığını anlatan uluslararası ilişkiler akademisyeni Prof. Dr. Işıksal, “Koronavirüs herkesin zaafını yüzüne vurdu. Mesela bizde tüccar üniversiteler erime sürecine girecek” dedi. Işıksal, “Ülkemizde Türkiye’den dahil öğrencilerimizde çok ciddi azalma olacak” diye de ekledi.

Hüseyin Işıksal, KKTC’de öğrenci sayısının çok ciddi anlamda düşmesinin beklendiğini kaydetti.

“ÜLKEMİZDE KİRALAR YÜKSEK, YAŞAM BURADA TÜRKİYE’YE NAZARAN DAHA ZOR”

Ada TV ekranlarında konuşan akademisyen Hüseyin Işıksal şöyle konuştu;
“Koronaya pozifi bakıyorum; Herkesin zaafını yüzüne vurdu. Hazırlıksız yakalanan kesimler daha olumsuz etkilendi. Krizin vurucu etkisi asıl 2-3 yıl sonra ortaya çıkacak. Mesela üniversiteleri ticaret hane görenler büyük zarar görecek. Erime sürecine girecek… Öğrencilerimizde azalma olacak. Türkiye’den dâhil olmak üzere… İnsanların kolay kolay Kıbrıs’ta öğrenci okutma olasılığı azalıyor. Ülkemizde kiralar yüksek, yaşam burada Türkiye’ye nazaran daha zor. Zaten aleyhimize bu konular işlerken bir de bu süreç...” ifadelerini kullandı.

Bu haber 286 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER