İNGİLTERE’DEN ACI SEFER

İngiltere’den KKTC’ye gelmek isteyen Kıbrıslı Türklerden 155’ini ve 6 Kıbrıslı Türk’ün naaşını taşıyan uçak, dün akşam KKTC’ye geldi.
İngiltere’den KKTC’ye gelmek isteyen Kıbrıslı Türklerden 155’ini ve 6 Kıbrıslı Türk’ün naaşını taşıyan uçak, dün akşam KKTC’ye geldi.

İngiltere’den 5, 11 ve 17 Haziran’da yapılması planlanan charter seferlerin ilki dün akşam gerçekleşti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre uçak, 155 yolcu ve 6 cenaze taşıyacak.
155 yolcu listesi belirlenirken öğrencilere, tedavi gören hastalara, yaşlılara, aile bölünmesi yaşayanlara ve engellilere öncelik verildiği kaydedildi.

İngiltere’de koronavirüs ya da başka sebeplerden hayatını kaybeden ancak uçak seferleri yapılmadığı için uzun zamandır KKTC’ye getirilemeyen 18 Kıbrıslı Türk’ten
12’sinin cenazesi ise yarın sabah adaya ulaşacak.

Birleşik Krallık Türk İslam Vakfı’ndan yapılan açıklamada 12 Kıbrıslı Türkün naaşının dün sabah Türk Hava Yolları kargo uçağı ile Heathrow Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na gittiği kaydedildi. 12 cenazenin karayoluyla Mersin Uluslararası Limanı’na aktarılacağı, oradan da feribotla 7 Haziran Pazar sabahı Mağusa Limanı’na ulaşacağı belirtildi.

Açıklamaya göre, KKTC’de defnedilecek 18 merhum arasında 10 erkek ve 8 kadın var. Merhumlardan 7’sinin Covid-19 nedeniyle, diğerlerinin ise normal sebeplerden hayatlarını kaybettikleri kaydedildi.

DEFİN İŞLEMİ BUGÜN

Öte yandan Lefkoşa Belediye Başkanı Mehmet Harmancı, İngiltere’den gelecek cenazelerin bakanlıklardan yapılan son değerlendirmeler ışığında yarın defnedileceğini açıkladı. Harmancı, “bakanlıklarda yapılan son değerlendirmede görüş, defin işlemlerinin tümünün yarın yapılmasında bir sakınca olmayacağı yönündedir” paylaşımında bulundu.

Bu haber 229 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER