Gözler mecliste

HP’nin ültimatom vermesi ile koltuğundan olan Ünal Üstel’in yerine Kutlu Evren oturdu oturmasına ama UBP’de sular durulmadı.
HP’nin ültimatom vermesi ile koltuğundan olan Ünal Üstel’in yerine Kutlu Evren oturdu oturmasına ama UBP’de sular durulmadı. Öyle ki adı Bakanlık için geçen ve Saray’dan veto yiyen durumuna düşen Lefke UBP milletvekili Aytaç Çaluda artık hükümete inanmadığını ve bu hükümetten desteğini çektiğini açıkladı.
Hal böyle olunca bugün gözler yeniden meclise çevrilecek. Zira mecliste TDP’nin hükümet aleyhine Güvensizlik Önergesi vereceği konuşuluyor. Güvensizlik Önergesi verilirse hükümet için kritik olan 26 sayısı meclis içinde aranacak.
21 UBP’nin ve 9’da HP’nin milletvekili var. Yani ikisinin toplamı 30 ediyor. Ancak UBP Lefkoşa milletvekili Hüseyin Özgürgün yurt dışında bulunuyor. Aytaç Çaluda’da destek vermeyeceğini beyan etti. Kaldı mı 28 milletvekili UBP-HP hükümeti için.
UBP’li Önder Sennaroğlu’da kırgın isimlerden. Keza geçen hafta bakanlık koltuğundan alınan Ünal Üstel’de yeni kırgın. Eğer bu ikilide gelmez ise meclise sayı kritik olan 26’ya düşüyor.
Hükümetteki durumunu bugün açıklaması beklenen ve dün yapılan bakanlar kuruluna gitmeyen Faiz Sucuoğlu’nun kararı son derece önemli. Eğer Sucuoğlu’da hükümetten istifa ederse ve meclise gitmezse yarın ki güvensizlik oylamasında hükümet 25 ile düşebilir.

Bu haber 729 defa okunmuştur

:

:

:

: