TABİPLER BİRLİĞİ KARANTİNA İSTEDİ

Hükümetin '1 Temmuz' kararının iptali ve yürütmenin durdurulması için YİM'de dava dosyalayan KTTB basın açıklaması düzenledi, çift PCR yapılsa bile ülkeye gelecek her 100 kişiden 3'ünün virüs taşıyabileceğine işaret etti. Söz konusu dava, bugün görüşülecek.

Hükümetin '1 Temmuz' kararının iptali ve yürütmenin durdurulması için YİM'de dava dosyalayan KTTB basın açıklaması düzenledi, çift PCR yapılsa bile ülkeye gelecek her 100 kişiden 3'ünün virüs taşıyabileceğine işaret etti. Söz konusu dava, bugün görüşülecek.

Hükümetin '1 Temmuz kararı' ile ilgili dün Yüksek İdare Mahkemesi'nde dava dosyalayan Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

KTTB Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Başkan Özlem Gürkut, Covid-19'a karşı Mart ayından bu yana verilen mücadeleyi özetledi, sağlık sistemindeki eksikliklerin bir türlü tamamlanamadığına vurgu yaptı.

4 Mayıs'ta itibaren Covid-19'a karşı alınan tedbirlerin hafifletilmeye başlandığını anımsatan Gürkut, 'Ancak hükümet giderek virüs dünyadan silinmiş gibi davranmaya başladı. Sağlık sistemine dair eksikler, olduğu gibi bırakıldı' dedi.

14 Haziran tarihli Bakanlar Kurulu'nda, KKTC'nin hava ve deniz sınırlarının açılmasının kararlaştırıldığını ve ülkelerin üç farklı risk grubuna ayrıldığını ifade eden Gürkut, söz konusu kararın 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe girmesine karar verildiğini hatırlattı.

'ÇİFT PCR YAPILSA BİLE HER 100 YOLCUDAN 3'Ü VİRÜS TAŞIYABİLİR'

Türkiye'nin, başlarda 'A kategorisine' konduğunu fakat saptanan pozitif vaka sayısının yükselişe geçmesiyle 'B kategorisine' alındığını ifade eden Gürkut, şöyle devam etti:

'Ancak Covid-19 tanısında kullanılan PCR testleri virüsü taşıyan enfekte kişilere uygulandığında pozitifliği gösterme oranı yüzde 37-60 arasında değiştiği görülmüştür. Yani çift PCR testi talep edilse bile 100 bin kişide 2500-3000 pozitif vaka saptanan yüksek riskli bir ülkeden gelecek her 100 yolcudan 3 tanesinin virüs taşıması ihtimali mevcut olacaktır. PCR testleri bunların bir kısmını saptasa da bir kısmı ise atlanacaktır.'

'KARARIN İPTALİ VE YÜRÜTMENİN DURDURULMASI TALEBİYLE YİM'DE DAVA DOSYALADIK'

Gürkut, 1 Temmuz kararına işaret ederek, 'kararın iptali ve yürütmenin durdurulması talebi ile 29 Haziran'da Yüksek İdare Mahkemesi'nde dava dosyaladıklarını' ifade etti.

Gürkut son olarak, 'her ülkeye gerçek risk durumuna uygun tedbir ve uygulamalarla sınırların açılması' gerektiğine işaret ederek, düzenlemelerin risk durumları takip edilerek yeniden yapılması gerektiğini vurguladı.

DAVA BUGÜN GÖRÜŞÜLECEK

Söz konusu dava bugün Yüksek İdare Mahkemesi'nde görüşülecek...

Davayla ilgili sorulan soru üzerine konuşan KTTB Avukatı Öncel Pilili, 29 Haziran'da mahkemeye başvuru yaptıklarını, mahkemenin Bakanlar Kurulu'nun itirazı varsa dosyalayarak karar vereceği yönünde kendilerine görüş bildirdiğini ifade etti.
Polili, bugün Bakanlar Kurulu'nun söz konusu ara emre itirazı olup olmadığını ogreneceklerini kaydetti, 'itiraz varsa duruşma yapılacak' dedi.

'Dava için geç mi kalındı' sorusuna ise Polili, 'Geç kalınmadı çünkü alınan son karar 25 Haziran tarihindeydi, biz de 29'unda dava açtık' şeklinde konuştu.
Bu haber 2213 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER