Gazetecilikten taviz yok

“Güçlünün değil haklının yanında olmak” prensibiyle kurulduğu ilk günden bu yana gazetecilik ilkelerinden taviz vermeyen Star Kıbrıs ve Ada TV, hep doğru bildiğini yaptı.

“Güçlünün değil haklının yanında olmak” prensibiyle kurulduğu ilk günden bu yana gazetecilik ilkelerinden taviz vermeyen Star Kıbrıs ve Ada TV, hep doğru bildiğini yaptı.
Haber yaparken altını dolduramayacağı hiçbir konuyu gündeme getirmedik. Birkaç gündür manşetten okuduğunuz son olayda da kara para davasında yargılanan Hakan Güneş, bir dönem avukatlığını yapan Bakan Ayşegül Baybars’ın avukat eşi Emre Kadri ile hukuki bir anlaşmazlığa düşmüştü.
Star Kıbrıs, haksızlığa uğradığını öne süren Güneş’in iddialarına yer verdi. Bunun adına dünyanın her yerinde “gazetecilik” denir.
Star Kıbrıs, Şartlı Tahliye Kurulu’nda İçişleri Bakanlığı’nın çoğunlukta olduğunu yazdı. Sayın Baybars’ın talimatı olmasa bile bu kişilerin etkilenebileceğine, hiçbir şey olmasa bile etik olarak bunun doğru olmadığına yer verdi.
Biz bunları yazarken ortaya bir de noter tasdikli delil çıktı.
Güneş’in iddialarına göre Avukat Emre Kadri, eski müvekkiline ait 1.5 milyon değerinde tedbirli malı, mali şube ve araç kayıt dairesine müdahale edip üstüne geçirdi.
Üstüne bir de noterden tasdikli sözleşme ve Hakan Güneş’in yaptığı banka dekontlu ödemelere rağmen malın geri verilmediği öne sürüldü.
Ancak tüm bunlara rağmen şu sorular hala yanıtsız kaldı.
* Kara para aklama nedeniyle emare alınıp bloke edilen 1.5 milyonluk malın devri Sayın Baybars’ın avukat kocasına nasıl yapıldı?
* Bu devir konusunda polis soruşturması var mı? Varsa niye ileriye gitmiyor?
* Şartlı Tahliye Kurulu’nun Bakanın Avukat kocası ile mahkum Hakan Güneş arasında itilaf olmasını bilmesi bile, çoğunluğu İçişleri Bakanlığı’na bağlı üyeleri etki altında kalmaları için yeterli değil mi?
* Aynı suçtan kaynaklanan iki dava varsaydı, niye iki dava birleştirilerek bitirilmedi de biri bitirilerek diğeri askıda bırakıldı.
*Acaba bilinçli mi yapıldı, yoksa bu bir avukat hatası mı?
Biz bu soruları gazetecilik ilkesi gereği sormaya devam edeceğiz. Her zaman dediğimiz gibi kimseden korkumuz yok.
Bugüne kadar hep güçlünün değil, haklının yanında olduk.
Bundan sonra da yine öyle olmaya devam edeceğiz. Gazetecilikten taviz yok. Duyanlar duymayanlara anlatsın…


Bu haber 10726 defa okunmuştur

:

:

:

: