ÇİFT PCR İLE ERCAN’DAN GİRİŞ BAŞLADI

Ercan Havalimanı’na, 3 ay aradan sonra ilk tarifeli uçuş gerçekleşti.

Ercan Havalimanı’na, 3 ay aradan sonra ilk tarifeli uçuş gerçekleşti.

Covid 19 salgını önlemleri çerçevesinde tarifeli seferlere kapalı olan Ercan Havalimanı’na ilk uçuşu İstanbul’dan 180 yolcusu ile yapan THY uçağı, dün sabaha karşı 02.20’de alana indi.

Ercan’a gelen ikinci uçak ise, dün sabah 08.00’de 211 yolcusu ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan gelen Pegasus Hava Yolları’na ait uçak oldu.

Havalimanına ilk tarifeli uçuşu gerçekleştiren Türk Hava Yolları’nın dün sabaha karşı
02.20 uçağını karşılamaya Sağlık Bakanı Ali Pilli, Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren ve Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu da gitti.

Covid 19 önlemlerinin gevşetilmesiyle başlayan 1 Temmuz açılımı kapsamında ülkeye girişlerin büyük çoğunluğu karantinasız uygulanacak.

TÜRKİYE’DEN GELEN YOLCULARA KARANTİNA YOK…ÇİFTE PCR TESTİ OLACAK VE TAAHHÜTNAME İMZALANACAK

Türkiye'den gelecek yolcular karantinaya alınmayacak, ancak KKTC'ye gelmeden önce 72 saat içinde ve diğeri de KKTC' ye giriş noktalarında olacak şekilde çifte PCR testi uygulamasına tabi tutulacak.

Yolcular Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı taahhütnameyi imzalanamadan alandan ayrılamayacaklar, taahhütnameye göre yolcular PCR testi negatif çıkana kadar halk arasına karışamayacak.

RİSKLİ ÜLKELERDEN GELEN VEYA 14 GÜN İÇİNDE BU ÜLKELERDE BULUNAN YOLCULARA KARANTİNA…

“C” grubundaki riskli ülkelerden gelen veya 14 gün içerisinde bu ülkelerde bulunan yolcular ise 14 gün karantinada kalmak koşuluyla ülkeye gelebilecek.

ÖZÇELİK: “COVID-19’A KARŞI TÜM TEDBİRLER ALINDI”

T&T Ercan Havalimanı Genel Müdürü M. Serhat Özçelik yaptığı açıklamada, 3 buçuk aydır tarifeli uçuş gerçekleşmeyen T&T Ercan Havalimanı’nın, yolculara kapıları yeniden açmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Özçelik, “22 Mart 2020 tarihinden itibaren tarifeli seferlerin başladığı gün olan 1 Temmuz 2020’ye kadar hizmete ara verdiğimiz dönemde, sizlere sağlıkla, güvenle ve keyifle geçireceğiniz bir seyahat deneyimi sunmak için bir dizi hazırlık gerçekleştirdik. T&T Havalimanı İşletmeciliği olarak sizlerin sağlığınızı ve uçuş güvenliğini önceliğimiz olarak kabul ederek hijyen koşullarını en üst seviyeye çıkarırken, konforunuzdan da hiçbir şekilde taviz vermemeyi esas aldık” dedi.

HAVALİMANI İÇERİSİNDE TEDBİRLER ALINDI

Özçelik, T&T Ercan Havalimanında, sosyal mesafe görsellerinden yer işaretlemelerine, dezenfekte edilmiş paspas, pasaport ve check- in bölgelerinde koruyucu ayıraçlardan (pleksiglass) dezenfektan stantlarına kadar tüm önlemler fazlasıyla alındığını belirtti.

Yeni normal sürecine, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı Sivil Havacılık Dairesi ve Polis Genel Müdürlüğü ile koordine halinde tüm paydaşlar ile birlikte adapte olarak yürüteceklerini anlatan Özçelik, T&T Ercan Havalimanı’nda hem çalışanların, hem misafirlerin, hem de toplumun sağlığı ile ilgili gereken tüm tedbirlerin uygulandığını söyledi.
Bu haber 1518 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER