Baybars’ın kocasına 10 kritik soru

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın avukat kocası Emre Kadri, Star Kıbrıs’ın geçtiğimiz hafta yaptığı yayınlar nedeniyle bir açıklama gönderdi.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın avukat kocası Emre Kadri, Star Kıbrıs’ın geçtiğimiz hafta yaptığı yayınlar nedeniyle bir açıklama gönderdi. Ancak o açıklama 18 aydır cezaevinde bulunan Hakan Güneş’in sorduğu yeni sorular nedeniyle yeni açıklamalara muhtaç kaldı. İşte Hakan Güneş’in Ayşegül Baybars’ın Avukat kocası Emre Kadri’ye sorduğu sorular:
1. Bana verdiğin, 19.6.2019 tarihli ve Noter Tasdikli taahhütnamenden de anlaşılacağı gibi, ben, sana, otomobilimi, avukat ücretine mahsuben devir alman ve 1 ay içinde 47,000. Sterlini size ödemem halinde, otomobilimi geri devretmen için yetki verip, senin talebin üzerine boş devir forması imzalamadım mı? Sen, bana 19.6.2019 tarihinde Noter tasdikli “Avukat ücretine mahsuben otomobilimi devir aldığın ve 1 ay içinde 47,000. Sterlin ödediğim takdirde geri devretmeyi taahhüt etmedin mi?
2. Benim otomobilimi hangi yetkiyle bir araba galerisine sattın? Satın aldığını iddia ettiğin araba galerisinin ismi nedir? Nerede faaliyet göstermektedir? Kaç paraya sattın?
3. Benim otomobilimin 19.6.2019 tarihindeki değerinin 110,000.- 120,000.Sterlin olduğu hususunda mutabık kalmadık mı?
4. Ben, senin talebin üzerine birlikte çalıştığınızı söylediğiniz bir kişiye dövizciden ( ismi icabı halinde açıklanır) 35,000. Sterlin alarak borçlarımı ödemesi için yetki vermedim mi? Dövizciden benim adıma alınan 35,000. Sterlin ile ödediğini iddia ettiğin borçlarım benim paramla ödenmedi mi?
5. Benden, yetkiyi otomobilimi size geri almak şartıyla devretmem için yetki verdiğim halde otomobilimin adınıza kaydolmadığını iddia etmektesiniz. Satın aldığını iddia ettiğiniz otomobil galerisi, benim otomobilimi nasıl ve kimden ne hakka dayanarak satın aldı? Benim mal sahibi olduğum otomobilimi benimle anlaşmadan satın aldığına göre bu anlaşma nasıl geçerli olur? Satın almış olduğu benim otomobilimi kendi adına veya üçüncü bir kişi adına nasıl devir yapabilecek?
6. Benim otomobilimi yetkin dışı satıp borçlarımı ödediğini iddia ettiğine göre, benim halen size 47,000 Sterlin Avukatlık ücreti borcum mu var? O halde sizi defalarca aradığım halde, niye telefonlarıma cevap verip Avukatlık ücretinizi talep etmiyorsunuz? Niye benden halen herhangi bir talepte bulunmuyorsunuz?
7. “ Söz konusu aracın ilgili zamanlarda tedbirli olduğu ve/veya bloke olduğu ve/veya emare olduğu iddialarının tümü yalandır” iddiasında bulunuyorsunuz. Lefkoşa Kaza Mahkemesinin 15.4.2019 tarihinde tüm paralarıma ve mallarıma, dolayısıyla otomobilim için de tedbir kararı koyduğunu, bana siz söylemediniz mi? Bana, kara para aklama ile ilgili olarak 2’nci bir davanın gelebileceğini ve bu davayı geri çektireceğinizi siz taahhüt etmediniz mi? Bu taahhüdünüz uyarınca, bana suçumu kabul etmem için 25.6.2019 tarihinde tavsiyede bulunup suçumu kabul ettirmediniz mi?
8. Avukatlık masraflarıyla ilgili iddialarımın yalan ve uydurma olduğunu iddia etmektesiniz. Siz, bana, bedava mı hizmet verdiniz ? Size hiç mi ödeme yapmadım? Yoksa halen size Avukatlık ücreti borcum mu var? Niye halen talep etmiyorsunuz?
9. Dava ile ilgili iddialarımın yalan ve uydurma olduğunu iddia etmekte ve –

a) Cezaevinde bulunduğum sürede benzer suç işleyenleri aldıkları cezaları gözlemlediğim, tutuklu bulunduğum süreyi de dikkate aldığım ve suçu kabul etmenin daha erken tahliye anlamına geleceğini değerlendirdiğimi;
b) Dosyaların havale olmasından sonra evrakları okuyup beraat ihtimalimin az olduğunu anladığımı, bilhassa 15 adet bilgisayar, 254 adet sim kart, cep telefonu vs.’nin ele geçtiğini ve aleyhimize ifade verecek 16 tanık ifadesinin temin edilmiş olduğunu gördüğümü;
c) Adli tatilin yaklaştığını ve duruşmanın başlamasının uzayacağını da dikkate alarak suçu kabul etme yönünde talimat verdiğimi iddia etmektesiniz.
d) Ayrıca, İstinaf aşamasında şartlı tahliye kuruluna başvurmak istediğim için istinafı geri çekme yönünde tercih yaptığımı iddia etmektesiniz.
Her şeyden önce ben Avukat değilim ve adli tatil nedeniyle davaların uzayıp uzamadığı, hangi davanın adli tatilde görüşülüp görüşülemeyeceğini bilmiyordum. Ancak sizin izah ettiğiniz gibi, bir Avukat tarafından bana izah ve bilgi verilirse anlayıp değerlendirebilirim. Ne var ki, şu anda bana söylediğinizin yalan olduğunu ve adli tatilde Ceza davalarının görüşülüp neticelendirilebileceğini biliyorum.
KKTC yasalarına göre insanlar kendi savunmasını, şahsen de yapabilirler. Bunun aksine hiçbir yasal mevzuat yoktur. Şayet sizin iddia ettiğiniz gibi her şeyi ben gözleyerek, bilgi edinerek, okuyarak, değerlendirmeler ve hukuki konuları anlayarak size suçumu kabul etmek yönünde talimat vermişsem ve istinaf aşamasında da şartlı tahliye kuruluna başvurabilmek için istinafımı geri çekme yönünde tercih yapmışsam ( ki bu iddialarınızın tümü yalandır, bana tüm tercihleri yaptıran ve tavsiye eden sensin) o zaman sizi niye Avukat olarak tuttum? Siz Avukat olarak ne yaptınız? Benden hangi hizmetin karşılığı olarak 47,000. Sterlin Avukatlık ücreti aldınız ve otomobilime el koydunuz? Bana iddia ettiğiniz gibi herhangi bir hukuki tavsiye ve öneride bulunup yol göstermediyseniz, Mahkemeye çıkarak beni temsil etmeniz için size niye on binlerce Sterlin ödedim? Ben çıkıp kendimi savunamaz mıydım?
10. Benim, kara para davasında Avukatlığımı yapmadığınızı iddia ettiniz. Ancak, bana polis tarafından 4.12.2019 tarihinde dava okunduğu zaman benim Avukatım siz değil miydiniz? Hatta size bu davanın gelmeyeceği geri çekileceği yönündeki taahhüdünüzü hatırlattığım zaman, bana “ merak etme şartlı tahliyeyi engellemez ben her şeyi hallettim “ diyen yine siz değil miydiniz? Şartlı tahliyemin ret edilmesi üzerine telefonlarıma cevap vermeyen ve beni bir daha arayıp sormayan siz değil miydiniz.?Bu haber 10269 defa okunmuştur

:

:

:

: