EN ÇOK 30 KİŞİYE BAKABİLİRİZ

Tabipler Birliği Başkanı, hükümetin apar topar mahkeme sürecine yönelik teknik manevra yaptığını, ancak devreye soktuğu Bulaşıcı Hastalıklar Yasasının tüzüklerden yoksun olduğunu iddia etti...
Tabipler Birliği Başkanı, hükümetin apar topar mahkeme sürecine yönelik teknik manevra yaptığını, ancak devreye soktuğu Bulaşıcı Hastalıklar Yasasının tüzüklerden yoksun olduğunu iddia etti... Gürkut, vantilatör cihazlarının tek başına işe yaramadığını, personel gerektiğini ifade ederek, “yeterli, eğitim almış yoğun bakım hemşiresi de yok” dedi. Gürkut, 3 yoğun bakım uzmanının varlığından söz etti ve bu 3 kişinin 30 kişiye bakabileceğini söyledi.
Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, hükümetin Bakanlar Kurulu marifetiyle pazar akşamı apar topar mahkeme sürecine yönelik teknik bir manevra yaptığını, ancak devreye soktuğu Bulaşıcı Hastalıklar Yasasının tüzüklerden yoksun olduğunu ifade etti. Gürkut, mevcut tehlike ve tehdidin sürdüğünü yineledi.

Gürkut, 3 yoğun bakım uzmanının varlığından söz etti ve bu 3 kişinin 30 kişiye bakabileceğini söyledi.

Tabipler Birliği Başkanı Gürkut şu ifadeleri kullandı;

“Ocak ayından beri hükümeti uyarıyoruz. 19 Mart’taki kapanmanın amacı iki şeydi. İlki çok sayıda insan hasta olmasın… Sağlık kapasitesi tıkanmasın. İkincisi zaman kazanalım, sağlık sisteminde gerekli hazırlıkları yapabilelim. 1 Temmuz’a gelindiğinde hava ve deniz sınırlarını diğer ülkelere açtığını gördük. Uyarılarımıza rağmen sağlık sistemimiz hazır değil… Hastalığın devam ettiği riskli ülkelerde karantinayı kaldırarak açmak, tadil edilen kararlara rağmen, 29 Haziranda dava ettik ancak davanın ilk iki duruşmasından sonra başsavcılık itiraz dosyalama talebinde bulundu ve pazartesi görüşülecekti… Bakanlar Kurulu pazar akşamı dava ettiğimiz kararı kendisi iptal etti. Bakanlar kurulu teknik bir manevra yaptı, davanın yürümesini engellemek için… Böylece dava açtığımız karar ortada kalmadı, Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nı devreye sokarak yetkileri bakanlığa verdi. Bu yasasının tüzükleri bile yok… Sınırların açılmasını tehlikeli buluyoruz. Buna hazır değiliz…”

“VANTİLATÖR CİHAZLARININ GELMESİ TEK BAŞINA İŞE YARAMAZ”

Ada TV ekranlarında Gündem Özel programında Cüneyt Oruç’a konuşan Gürkut, öte yandan vantilatör cihazlarının tek başına işe yaramadığını, personel gerektiğini ifade ederek, “yeterli, eğitim almış yoğun bakım hemşiresi de yok” dedi.
Gürkut, 3 yoğun bakım uzmanının varlığından söz etti ve bu üç kişinin 30 kişiye bakabileceğini söyledi.

“PROJEKSİYONLARIMIZIN BAŞARISI ORTADA”

Özlem Gürkut “Bazı kesimler bizi karamsarlıkla suçluyor, panik oluşturmakla suçlanıyoruz. Bir projeksiyon çalışması yapıldı. O çalışmaya gere ülkemizde hiç tedbir alınmasa idi eğer 20 binlere yakın vaka görülebilirdi… Sınırlı alırsak ne olurdu, sıkı tedbir alınsa ne olurdu. Bu çalışmalar da yapıldı. Geldiğimiz noktada başarılı olduysak projeksiyonlarımızın doğruluğu ortada…” diye de ekledi.
Bu haber 1879 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER