Mavi kurdelenin mücadelesi....

KKTC’de Hukuk Koordinatörlüğü görevini üstlendiğim Saadet Öğretmen Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği UCİM'in her yıl Temmuz ayının 2. haftasında düzenlenen çocuk istismarına farkındalık yaratmak amaçlı sol bileğe mavi kurdele takma etkinliği yapılıyor.
KKTC’de Hukuk Koordinatörlüğü görevini üstlendiğim Saadet Öğretmen Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği UCİM'in her yıl Temmuz ayının 2. haftasında düzenlenen çocuk istismarına farkındalık yaratmak amaçlı sol bileğe mavi kurdele takma etkinliği yapılıyor. Bu etkinlik kapsamında çocukların istismar edildiği konulardan, duygusal, fiziksel, cinsel istismara ve yasaların çocukların haklarını korumak konusunda yetersizliğine dikkat çekilmek isteniyor.
Saadet Özkan ve Yücel Ceylan’ın 2018 senesinde Ağrı’da kaybettiğimiz çocuğumuz Leyla’nın ailesini ziyaretinden sonra çocuk ölümlerine, kayıplarına ve istismarına dikkat çekerek farkındalık oluşturmak ve çocukları korumaya yönelik taleplerini dile getirmek amacıyla mavi kurdele takma haftası ilan edilmiştir.
Bu kampanya ile Çocuk İstismarı ile Mücadele'de çocuk alanında uzman kişilerin görev aldığı mahkemelerinin kurulması, istismarcıların tutuklu yargılanması, Çocuk Koruma Eğitiminin Milli Eğitim müfredatına eklenmesi, yargıda çocuğun üstün yararı ilkesinin etkili bir şekilde işlemesi hususlarına dikkat çekilmeye çalışılmaktadır.
Birçok ünlü sanatçının da destek verdiği bu toplumsal farkındalık etkinliği 3. Yılında olmasına rağmen sosyal medyada büyük bir kitleye ulaşıyor. Pandemi şartlarından dolayı bu yıl sadece sosyal medya üzerinden yapılan etkinliğe sizleri de davet ediyorum.
Çocuk istismarı tüm dünyada olduğu gibi KKTC’nin de kanayan bir yarasıdır. Toplum olarak çocuklarımızı istismarın her türünden korumak zorundayız. Çünkü bugünün iyi yetişmiş, ailesiyle ve toplumla güven bağları kurulmuş çocukları, yarınların öğretmenleri, doktorları, mühendisleri astronotları olacaktır.
Toplum olarak kendi çocuğumuzu olduğu kadar, başka çocukları da korumalıyız. Çünkü mutlu bir toplumun mutlu ailelere ihtiyacı vardır. Bugünün çocukları yarınların ailelerini oluşturacak. Kendisini, ailesini ve toplumunu seven, güven içerisinde büyümüş bireyler geleceği de ona göre sağlam temellerle inşa edecektir.
Bu yüzden Kıbrıs olarak çocuklarımızın hayatlarını etkileyecek bu sorunla hep birlikte mücadele etmeliyiz. Ülkemize göç etmiş yabancı uyruklu kayıtsız çocukların fazlalığı, ayrı çocuk yasasının bulunmaması, uzman çocuk mahkemelerinin olmaması, çocuk izlem merkezlerinin, adli görüşme odalarının, çocuk koruma tedbirlerinin bulunmaması ve çocukla ilgili veri istatistiklerinin mevcut olmaması başlıca sorunlar arasında yer alıyor.
Mevcut sorunlara çözüm getirebilmek için ilk olarak; İngiliz sömürüsü zamanından kalmış, uluslararası hukuk ilkelerinin çok gerisinde olan ve gelişen dünya düzeni karşısında çok yetersiz kalan yasaların, yeniden düzenlenmesi gerekiyor.
Bunun yanı sıra çocuk Polis Şube, Çocuk Mahkemesi gibi kurumlar kurularak; bu kurumlarda çocuk alanında uzman kişilerin görev alması sağlanmalı.
Toplum olarak farkındalığımızı artırmalı, çocuklarımız için mücadele etmeliyiz.
Sizler de çocuk istismarıyla mücadelede farkındalık yaratmak için bu hafta boyunca sol bileğinize mavi kurdele takarak, mavi kurdeleli resim ve videolar çekerek, sosyal medyalarınızdan #çocuklariçinmavikurdeletak hashtagi ile paylaşabilirsiniz. Sizler için çok küçük, ama çocuklarımızın geleceği için büyük farkındalık oluşturacak bu iyilik haraketine hepinizi davet ediyorum. Unutmayın; iyilik bulaşıcıdır.
Hadi sen de #çocuklariçinmavikurdeletak...

Bu haber 1495 defa okunmuştur

:

:

:

: