YILBAŞINDAN ÖNCE OLACAK

Girne’ye yeni hastane binası için Vakıflar İdaresi’nde imza töreni düzenlendi. Yılbaşı öncesinde hayata geçirilmesi hedeflenen projeyle Girne, 80 odalı ve 160 yatak kapasiteli bir hastaneye sahip olacak.
Girne’ye yeni hastane binası için Vakıflar İdaresi’nde imza töreni düzenlendi. Yılbaşı öncesinde hayata geçirilmesi hedeflenen projeyle Girne, 80 odalı ve 160 yatak kapasiteli bir hastaneye sahip olacak.


Kıbrıs Vakıflar İdaresi, önceden Girne Amerikan Üniversitesi’ne (GAÜ) kiralanmış olan ancak daha sonra devralınan Karaoğlanoğlu’ndaki araziyi, Sağlık Bakanlığı’na devretti.

Vakıflar İdaresi, toplam 24.5 dönüm büyüklüğündeki, üzerinde karkas inşaat bulunan arazinin 22 yıllığına yapılan kira sözleşmesinden feragat ederek, alacağı 26 Milyon TL (3 Milyon Sterlin) kira bedelini, Girne hastanesi yapımı için Sağlık Bakanlığı’na bağışladı.

Bu amaçla imzalanan protokole, Kıbrıs Türk Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter ile Sağlık Bakanı Ali Pilli imza koydu.

Kıbrıs Türk Vakıflar İdaresi’nde düzenlenen törene, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu,
Sağlık Bakanı Ali Pilli, Vakıflar Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökmen, Vakıflar Genel Müdürü İbrahim Benter ve bazı yöneyim kurulu üyeleri ile bürokratlar katıldı.

PİLLİ

Sağlık Bakanı Ali Pilli imza sırasında yaptığı konuşmasında, bakanlık olarak en mutlu günlerinden birini yaşadıklarını dile getirerek, Vakıfların ülkenin sorunlarına duyarlı olup yardıma koştuğunu kaydetti.

Covid-19 döneminde özellikle Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter’e maddi manevi her türlü katkıda bulunduğu için teşekkür eden Pilli, yönetim kurulu üyelerine de katkı koydukları için teşekkür etti.

Sağlık Bakanlığı’nın alt yapı eksiklikleri olduğunu sürekli dile getirdiklerini ve yatırım yapılması hedefinde bulunduklarını söyleyen Pilli, sağlık alanında birtakım sorunlar yaşandığını ayrıca hastanede büyük bir yangın çıkmasının ardından Covid-19 salgının çıktığını ve çok büyük mücadele verdiklerini anlattı.

“SALGIN DÖNEMİNDE VAKIFLAR İDARESİNİN SÜREKLİ YARDIMLARI OLDU”

Vakıflar İdaresi’nin sürekli yardımları olduğunu fakat salgın döneminde yaptığı, özellikle ihtiyaç olan ambulans bağışının önemine dikkat çeken Pilli, Başbakan ve Bakanlar Kurulunun kararları ve Sağlık çalışmalarının özverili çalışmaları sayesinde covid-19’un belli seviyeye getirildiğini kaydetti.

Dünyada tanınmamış olunmasına rağmen, kurum ve kuruluşlarla kazanılan bu başarının tüm dünya tarafından takdir edildiğini dile getiren Pilli, KKTC’nin var olduğunu ispatladıklarını belirtti.

Maliye Bakanlığı’na da teşekkürlerini ileten Pilli, Covid-19 döneminde kendilerine her türlü katkıyı verdiklerini kaydetti.

Girne’ye yapılacak hastanenin Girne bölgesine büyük katkıları olacağını dile getiren
Pilli, turizm kenti olan Girne’ye büyük bir sağlık yatırımı olacağını söyledi.

“HASTANE KISA SÜREDE TAMAMLANACAK”

Hastane yapımını çok kısa sürede tamamlayacaklarını dile getiren Pilli, hastanenin iç donanımının, Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilecek 8 Milyon TL’lik yardımla yapılacağını ve kendi fonlarında bulunan parayı da inşaatın tamamlanmasında kullanacaklarını kaydetti.

Girne’ye yapılacak hastanenin 80 odalı, 160 yataklı olacağını ve dünya çapındaki sağlık sistemlerine uygun yapılacağını söyleyen Pilli, dört yoğun bakımı ile dört yıldızlı otel gibi olacağını belirtti.

Pilli, ayrıca bu dönem içerisinde katkı koyan herkese teşekkür etti.

Bu haber 291 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER