101’inci hastaya ne diyeceksiniz Sayın Pilli?

Sağlık Bakanı Ali Pilli dün Ada TV’de, kendisinden iki gün önce yine Ada TV’de açıklamalarda bulunan Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut’a yanıt verdi.

Sağlık Bakanı Ali Pilli dün Ada TV’de, kendisinden iki gün önce yine Ada TV’de açıklamalarda bulunan Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut’a yanıt verdi.
“Yoğun bakımda en fazla 30 hastaya bakabiliriz” diyen Dr. Gürkut’a, “Şu an 100 hastaya bakabiliriz” diye göndermede bulunan Pilli, günlerdir Gürkut’un seslendirdiği soruları da yanıtsız bıraktı.
Neydi o sorular?
1-Sağlık Bakanlığı’nın elinde şu anda koronavirüse karşı kullanılan en etkin ilaç olarak bilinen “favipiravir” den kaç kutu var?
2-Yeterli test kitimiz var mı, varsa kaç tane var?
3-Pandemi hastanesi ne zaman hazır olacak?
4- Yatak sayımız yeter mi?
5- Yeteri kadar personel var mı, yoksa bu personel ne zaman sağlanacak?
6- Bu personel salgına karşı nasıl ve ne zaman eğitilecek?
7- Olası bir ikinci salgına karşı devlet yeterli organizasyon kabiliyetine sahip mi?
8- Vakalar artmaya başladığı andan itibaren hayati önem taşıyan tomografi, bronkoskopi gibi cihazlar hazır mı?
Tüm bu sorulara yanıt vermek yerine, 100 hastaya bakmak için bir yol haritasından söz eden Sayın Bakan’a elimiz yüreğimizde soruyoruz.
101’inci hasta ne olacak?
Bakan diyor ki 100 yoğun bakım hastasına bakarız. Ancak Dr. Özlem Gürkut, ventilatörlerin hala depoda olduğunu, yeni yoğun bakım hemşiresi ve doktoru görevlendirilmediğini söylüyor.
Gürkut’un söylediklerine göre, her 10 yatağa bir yoğun bakım ünitesi , 1 yoğun bakım uzmanı hekim, 25 hemşire lazım. Sadece cihaz da hastaları iyileştirmeye yetmez.
Bu açıklamalara baktığımızda Sayın Sağlık Bakanı’nın elindeki o yol haritasında yolumuzu kaybetmemiz işten bile değil.
1 Temmuz ile birlikte açıldık. Artık “sıfır vaka” ve “steril” bir toplum yaratma hayalinden vazgeçmeliyiz.
Hasta olduğumuzda gönül rahatlığıyla hastanelere gidebileceğimiz bir ortamı sağlamak hükümetin ama son Bakanlar Kurulu kararıyla da en başta Sayın Sağlık Bakanı’nın görevidir.
Yoksa bunun yerine ilk kapanma döneminde olduğu gibi yine kalp hastalarına, kanser hastalarına, “siz evde biraz takılın, şu anda covid var. Sizinle uğraşamayız” mı diyeceksiniz?
Ya da Allah korusun “100 hastaya bakabiliriz” diyen Sayın Bakanımız, 101’inci hastaya ne söylemeyi düşünüyor?
Sayın Bakan Pilli’nin sözlerine bakarsak, belki de toplum olarak ikinci salgında koronavirüse yakalanmamak için değil de, tedavide ilk 100’e girmek için mücadele edeceğiz. Ne dersiniz?
Bu haber 7887 defa okunmuştur

:

:

:

: