“BİZ DE BÖYLE YAPTIK”

Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü ve İki Toplumlu Sağlık Komitesi Eş Başkanı Soydan, pandemi hastanesi yapabilecek ülkelerin bunu yaptığını, yapamayanların vakalar için ayrı giriş ve çıkışı olan temasın kesildiği bir yer olarak Ayaktan Tanı Merkezi’nin ayrıldığını belirtti, “Biz de böyle yaptık” dedi.
Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü ve İki Toplumlu Sağlık Komitesi Eş Başkanı Soydan, pandemi hastanesi yapabilecek ülkelerin bunu yaptığını, yapamayanların vakalar için ayrı giriş ve çıkışı olan temasın kesildiği bir yer olarak Ayaktan Tanı Merkezi’nin ayrıldığını belirtti, “Biz de böyle yaptık” dedi.

Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü ve İki Toplumlu Sağlık Komitesi Eş Başkanı Cenk Soydan, Ayaktan Tanı Merkezi’nin Koronavirüste olası ikinci dalga için 44 yoğun bakım yataklı olacak şekilde hazırlandığını kaydederek, solunum cihazı sayısının 36’dan 142’ye çıkarıldığını kaydetti.

Soydan, “142 yeterli bir sayı. Daha fazlasına ihtiyaç yok. Zaten yoğun bakımda yüzlü rakamlara çıkarsak ülkede çok ciddi bir salgın var demektir, umarız olmayacak. Elbette yeni, modern bir pandemi hastanesinin yapımından yanayız ama bu düzenlemeler de sağlık için önemli” şeklinde konuştu.

Sadece Covid-19 hastalarında kullanılacak tomografi cihazının iş insanlarının katkısıyla alınacağını açıklayarak, işlemler başladığını kaydetti. Soydan, “Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi acil servisine de bir tomografi cihazı alacağız, ihaleye çıkacağız” dedi.

Diğer uzmanların da sürekli tekrarladığı, “Rehavete kapılmamalıyız. Dikkat etmeliyiz” uyarısını yineleyen Soydan, “Elbette hayat devam ediyor, ekonomik çarklar dönmek zorunda. Gelenler olacak. Biz Sağlık Bakanlığı olarak üzerimize düşeni yapacağız ama vatandaşların da üzerine düşeni yapması gerek. İkinci dalgaya hazır olmalıyız. Olası bir krizi fazla zarar görmeden ancak böyle atlatabiliriz” şeklinde konuştu.
Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü ve İki Toplumlu Sağlık Komitesi Eş Başkanı Dr. Cenk Soydan, açıklamalarda bulundu, pandemi sürecini, olası ikinci dalga hazırlıklarını anlattı, İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nin çalışmalarından söz etti.

2005’te Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu’nda ortopedi uzmanı olarak göreve başlayan Soydan, 2016-2019 yılları arasında 3 yıl Başhekim yardımcılığı görevini yürüttü. Soydan, 11 aydır Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’nin müdürlüğünü, 6 aydır da komitenin eş başkanlığını yapıyor.

Zor ve stresli bir süreçten geçildiğini, bu yeni virüs karşısında dünyada olduğu gibi ülkede de heyecan, korku ve stres yaşandığını belirten Cenk Soydan, sağlıkta alt yapı eksikliklerinin giderilmesi ve ilaç temini konusunda Sağlık Bakanlığı’nın yanı sıra kurum, kuruluş ve kişilerin de ciddi çaba gösterdiğini kaydetti.

“AYAKTAN TANI SADECE YOĞUN BAKIM OLARAK DEĞİL, COVİD’Lİ HASTALAR İÇİN SERVİS GİBİ DE KULLANABİLECEK”

Soydan, Ayaktan Tanı’nın sadece 44 yataklı yoğun bakım değil, yoğun bakım ve Covid’li hastalar için servis gibi de kullanabileceğini söyledi, alt tarafın da ateş polikliniği olduğunu anımsattı.

Barış ve Ruh Hastalıkları Sinir Hastanesi’ndeki boş bölümün pandemi için hazırlandığını dile getiren Soydan, buraya 40 yatağın konduğunu, eğer mümkün olursa buraya da yoğun bakım kurarak yatak sayısını 50’ye çıkarmayı istediklerini anlattı.

Asemptomatik vakalar için Lefkoşa’da bir yurt kiralandığını belirten Soydan, cihazlar konusunda da bilgi verdi.

Soydan, “Sadece Covid-19 hastalarında kullanılacak tomografi cihazı iş insanlarının katkısıyla alınıyor… İşlemler başladı” dedi.

Cenk Soydan, tomografi cihazlarının da modelleri olduğunu rakamların bir milyon dolarlara kadar çıkabileceğini, göğüs hastaları için yeterli olacak modelin daha uygun fiyatta olduğunu söyledi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu’nda, acil serviste 1, onkolojide 1 olmak üzere 2 tomografi cihazı olduğunu ama onkolojidekinin hastaların da durumu göz önünde bulundurulduğundan Covid’li hastalar için hiç kullanılmadığını belirten Soydan, ana binadaki cihazın da Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) uyarılarına göre ilaçlanıp kullanıldığını kaydetti.

Soydan, Sağlık Bakanlığı’nın acil serviste kullanılmak üzere bir tomografi cihazı alacağını, bunun için ihaleye çıkılacağını açıkladı.
Bu haber 1249 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER