Evdeki hesap çarşıya uymadı

Star Kıbrıs, günlerdir İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın “Ya imar planını geçirin, ya da hükümeti bozarız” tehdidi ile hükümeti rehin aldığını yazıyordu.

Star Kıbrıs, günlerdir İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın “Ya imar planını geçirin, ya da hükümeti bozarız” tehdidi ile hükümeti rehin aldığını yazıyordu.
Dün gerçek ortaya çıktı. Başbakan Ersin Tatar Meclis kürsüsüne çıkıp öyle bir mesaj verdi ki, böylece HP’den gelen hiçbir tehdide de boyun eğmeyeceğini dosta düşmana ilan etmiş oldu.
“Plan, önüme yine aynı şekilde gelirse, yine imzalamayacağım” diyen Tatar, hem İçişleri Bakanı Baybars üzerinde hem de Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay üzerinde soğuk duş etkisi yarattı.
Bugüne kadar hükümetin HP kanadından gelen tüm talepler karşısında taviz vermekle suçlanan Başbakan Ersin Tatar, aslında durumun hiç re öyle olmadığını gösterdi. Yumruğunu masaya vurdu.
Tatar’ın bu kararlı tutumu karşısında dün gün boyu hükümetin iki kanadı, belediyeler ve STK’ların da aralarında bulunduğu toplantılar yapıldı.
Bu görüşmelerin hemen öncesinde Meclis kürsüsünde muhalefete cevap verirken, ortağı Özersay’ın gözlerinin içine bakarak “kızım sana söylüyorum gelinim sen anla” yaklaşımıyla konuşan Tatar’ın söylediklerini iyi tahlil etmek lazım.
Başbakan Tatar, “Sayın Özersay biliyor. Karşılıklı diyalog çerçevesinde bir çalışma yürütülüyor. Kamuoyunun vicdanında da kabul görecek bir plan için çalışmalar sürüyor. Şimdi kimse benden, Ocak ayında imzalamadığım planı imzalamamı beklemesin, imzalamam” dedi.
Tatar, emirnamenin süresinin uzatılabileceğinin de sinyalini verdi.
Aksi olması da beklenemezdi. Star Kıbrıs’ta gerek önceki gün UBP İskele İlçe Başkanı’nın sözleri, gerek dün Ada TV’de konuşan UBP İskele Milletvekili Yasemin Öztürk’ün sözleri, parti içindeki rahatsızlığı net bir şekilde gözler önüne seriyordu.
Tatar, tabandan gelen bu tepkiler nedeniyle bu planı imzalamayı göze alamadı. Üstelik 6 ay önce imzalamadığı planı hangi gerekçeyle imzalayabilirdi?
Sayın Tatar buna en başta kendisi olmak üzere hiçbir UBP seçmenini de ikna edemezdi.
Peki “rant planı” olarak anılan bu imar planı karşısında her ne pahasına olursa olsun İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’a desteğiyle bilinen Özersay’ın tutumu…
Hepsinden önemlisi tüm siyasi kariyerini, bu rant planının altına koyma pahasına harcamayı göze alan Ayşegül Baybars’ın davranış biçimi…
Bunlar bizim gazeteci olarak da vatandaş olarak da anlayamadığımız meseleler…
Ancak görünen köy kılavuz istemez. Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi imar planıyla birileri kaybetti, birilerinin de kazanması hedeflendi .
Başbakan Ersin Tatar’ın kararlı tutumu ise HP açısında evdeki hesabın çarşıya uymadığını gösterdi…

Bu haber 10812 defa okunmuştur

:

:

:

: