RESMİ HATAYI TATAR ÖNLEDİ

Ada TV’ye bağlanan Başbakan Tatar, Gazimağusa, İskele, Yeni Boğaziçi İmar Planı ile ilgili dün sabah resmi gazetede yayınlanan yeni emirnameyi akşam saatlerinde iptal ettiğini açıkladı
Ada TV’ye bağlanan Başbakan Tatar, Gazimağusa, İskele, Yeni Boğaziçi İmar Planı ile ilgili dün sabah resmi gazetede yayınlanan yeni emirnameyi akşam saatlerinde iptal ettiğini açıkladı


RESMİ GAZETE KRİZİ YAŞANDI

Süresi dolan Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi emirnamesinin sabah resmi gazetede yayınlanan yeni bir emirnameyle süresiz uzatılması, Başbakan Tatar tarafından dün akşam alınan karar doğrultusunda son anda engellendi. Ada TV’ye bağlanıp Mine İçsel’in sorularını yanıtlayan Tatar, şunları söyledi:

HATAYI SON ANDA FARK ETTİK

İçişleri Bakanlığı’ndan gelen emirname Başbakanlık üzerinden Resmi Gazete’de yayınlandı. Fakat sonradan baktık ki o yayınlanan emirname içerisinde müktesep hakların kaldırıldığı ve aynı zamanda o tarihin de süresiz olarak uzatıldığını fark ettik. Süresiz olarak uzatılması tabi ki sakıncalıydı.

15 AĞUSTOS TARİHİNİ İSTEDİM

Çünkü eğer bir anlaşma olmazsa o zaman başka sıkıntılar da çıkabilirdi. Dolayısıyla 15 Ağustos’un orada ifade edilmesini biz talep ettik. O şekilde Sayın İçişleri Bakanı ile görüştüm, ona ilettim. Bu emirnamenin düzeltilmesi ve ancak o şekilde Başbakanlığa getirilmesi ile yayınlanması mümkün olabilecektir.

Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Emirnamesi hükümet ortakları arasında kriz olamaya devam ediyor.
Bakanlar Kurulu’nda önceki gün emirnamenin uzatılmasına ilişkin mutabık kalınmıştı.
Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Emirnamesi içerisinde yer alan ve müktesep hak kapsamındaki onaylanmış projeler gündemden kalkmıştı.
Başbakan Tatar’ın parti içinden gelen tepkiler nedeniyle geri adım atarak süresiz uzatılan emirnameyi iptal etti.
Tatar, emirnameyi önceki günkü haliyle geri çekerek, yeni bir emirname yayınlamaya mecbur kaldığı öğrenildi.
Öte yandan Resmi Gazete’de kararın sehven yayınlandığının belirtilmesi tepki topladı.

Başbakan Ersin Tatar konu ile alakalı olarak Ada Tv’de Mine İçsel’in sunduğu programa telefonla bağlanarak açıklamalarda bulundu. Tatar’ın açıklamaları şu şekilde:

“Emirname ile ilgili Bakanlar Kurulu toplantısında aynı şekilde gelen bir emirnameyi imzalamayacağımı söylemiştim. Halkın Partisi de bu emirnameyi 1 ay içerisinde uzlaşılabilir bir noktaya getireceğini, bunun için çalışmaların yürütüleceğeni ifade etti ve o şekilde bir anlayış gelişti. Bu arada da mevcut emirnamenin aynı şekliyle 1 ay daha yani 15 Ağustos’a kadar devamı şeklinde bir anlayış sağlandı. İçişleri Bakanlığı’ndan gelen emirname tabiki Başbakanlık üzerinden Resmi Gazete’de yayınlandı. Fakat sonradan baktık ki o yayınlanan emirname içerisinde müktesek hakların kaldırıldığı ve aynı zamanda o tarihin de süresiz olarak uzatıldığını fark ettik. Süresiz olarak uzatılmasının tabiki sakıncası da eğer bir anlaşma olmazsa o zaman başka sıkıntıların çıkabilecek olmasıdır. Dolayısıyla 15 Ağustos’un orada ifade edilmesini biz talep ettik. O şekilde Sayın İçişleri Bakanı ile görüştüm, ona ilettim. Bu emirnamenin o şekilde düzeltilmesi ve o şekilde Başbakanlığa getirilmesi ile yayınlanması mümkün olabilecektir. Yoğunluk içerisinde bu tür olaylar olabiliyor. Ama biz durumu fark edince mutlaka en doğrusu ne ise onu yapmak durumundayız. Dolayısıyla böyle bir gelişmenin olduğunu kamuoyu ile paylaşmak en doğrusudur. Başbakanlık tarafından da bir açıklama yapılacaktır. Şunu da belirteyim, hukukcularımızla ve savcılıkla yaptığımız görüşmede İyi İdare Yasası’na göre eğer bir değişiklik olacaksa ki bu şu anda iptal edilen emirnamede böyle bir değişiklik olmuştur, müktesep hakların iptali gibi değişiklikler olmuştur, bu değişikliklerin olabilmesi için bunu halk ile paylaşmak ve ondan sonra yayınlamak gerekir. Bu İyi İdare Yasası’nın gereğidir. Savcılık bizi bu konuda uyarmıştır. Dolayısıyla bu şekilde yayınlanan emirnamenin iptal edilmesi bir zorunluluk haline gelmiştir. Bunu da kamuoyu ile paylaşmak isterim.”
Bu haber 885 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER