Bu hükümetten artık hayır gelmez

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ı görevden alacağı konuşulan Başbakan Tatar ile dörtlü koalisyon arayışında olduğu ortaya çıkan Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay dün akşam saatlerinde önemli bir toplantı yaptı.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ı görevden alacağı konuşulan Başbakan Tatar ile dörtlü koalisyon arayışında olduğu ortaya çıkan Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay dün akşam saatlerinde önemli bir toplantı yaptı.
Görüşmenin görünürdeki gündemi imar planı olsa da hesaplar çok başkaydı.
Kendisini kandıran bir İçişleri Bakanı ile çalışmayı hazmedemeyen Başbakan Ersin Tatar, Ayşegül Baybars’ı görevden almak için nabız yoklarken, Özersay, söylenenlerin aksine Tatar’ın, böyle bir talepte bulunmadığını belirtti. “HP’nin üç bakanı da görevinin başında” dedi.
Ancak bu toplantı öncesinde Meclis’te ortak basın toplantısı düzenleyen CTP, TDP, DP ve YDP, hükümeti Meclis’i çalıştırmamakla suçluyordu.
Bir başka ifadeyle, Sayın Özersay’ın deyimiyle HP’nin üç bakanı koltuklarında olsa da, görevlerinin başında olup olmadıklarıyla ilgili ciddi soru işaretleri vardı.
Dört muhalefet partisi yaptıkları ortak açıklamada, “Hükümet ortakları laf dalaşına devam etmeleri ve meclis çalışmalarına katılmamaları halinde çok sert tepki vereceğiz” diyordu.
Birbirine benzemeyen dört partiyi bir araya getirip ortak açıklama yaptırmayı başaran hükümete ilişkin son günlerde yapılan, “Bu hükümetten artık hayır gelmez” yorumları giderek artıyor.
Başbakanlıkta yapılan kritik toplantı öncesinde Meclis’teki düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, “Hükümetin küçük ortağının eski başkanı beni bir akşam arayarak, hükümet herhangi bir şekilde bozulduğunda yeni bir oluşuma girer miyiz diye sordu” dedi.
Ataoğlu’nun açıklamaları, Özersay’ın bir taraftan Başbakan Tatar ile hükümeti konuşurken, diğer taraftan dörtlü koalisyon için arayışa girdiğini gösteriyordu.
UBP örgütünde ağırlığıyla bilinen Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu’nun Ada TVdeki dünkü sözleri de fiilen aslında bu hükümetin bittiğini gösteriyordu.
Hükümetin başı Başbakan ile İçişleri Bakanı arasındaki güven bunalımının bu derecede olduğu bir yönetimin sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesi beklenemez.
Başbakanı kandırıp onaylamadığı bir emirnameyi yürürlüğe koyduran İçişleri Bakanı ve yine Başbakan arkasını döndüğünde eski dörtlü koalisyon aşkı depreşen Özersay’ın tutumları, bu hükümetin ömrünü tamamladığını bize net olarak gösteriyor.
Bu hükümetten artık bu millete hayır gelmez. Bizden söylemesi…
Bu haber 8810 defa okunmuştur

:

:

:

: