Olacak iş değil!..

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi 1 Ağustos'tan itibaren ülkeye girecek yolcuların 7 gün süreyle karantinada tutulmasını tavsiye etti.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi 1 Ağustos'tan itibaren ülkeye girecek yolcuların 7 gün süreyle karantinada tutulmasını tavsiye etti.
Ancak bu konuda Sağlık Bakanlığı’ndan resmi bir açıklama yapılmadı. Çünkü kararın hayata geçmesi için Bakanlar Kurulu’nun onayı gerekiyor.
Ada TV’ye konuk olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Bakanlar Kurulu’nda konunun şimdilik gündeme gelmediğini söylerken, kararla ilgili gerekçeleri de görmek gerektiğini belirtti.
Ancak kristal bir vazoda daha ne kadar yaşayabileceğimi de sorgulayan Sucuoğlu, alınması gereken tedbirleri alarak hayatın durdurmamamız gerektiğinin altını çizdi.
Sucuoğlu, Ada TV’de bu konuşmayı yaparken, ülkeye giriş çıkış noktalarında örgütlü 6 sendika, hükümete adeta ayar veriyordu. Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin yurt dışından gelen kişilere 7 gün karantina tavsiyesini uygulamaya koyması için hükümete üç gün süre verildi.
Sendikalar, hükümetin bu çağrıya uymaması halinde Pazartesi gününde itibaren halkı korumak adına, örgütlü bulundukları yolcu giriş noktalarında grev dahil her türlü yasal eylem hakkını kullanacaklarını bildirdi.
Önümüz malum bayram. Ailesi Türkiye’de olan binlerce çalışan, tatile gidecek bir çok insan var.
Ancak öyle kaotik ortam var ki, şu an yurtdışına çıkan kimse, dönüşte nasıl bir manzarayla karşılaşacak, bir hafta karantinada kalacak mı, kalmayacak mı bilmiyor.
Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin karantina kararı alırken ortaya koyduğu gerekçe, yolcuların kişisel izolasyon önlemini doğru uygulamaması.
Ancak bu iş zaten en baştan beri böyleydi. Bugün ne değişti? Anlamak mümkün değil.
Diğer bir tuhaf tutum da Komite'nin karantina uygulaması için 1 Ağustos tarihinden sonraki dönemi işaret etmesi.
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman dün sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Böyle bir uygulamaya ihtiyaç varsa 1 Ağustos'un bilimsel gerekçesi ne?” diye sordu.
Bu soruya elbette sağlıklı hiçbir yanıt kimseden verilemedi.
Ancak hükümetin daha fazla susması doğru değildir.
Bayram tatiline giden insanlar, dönüşte neyle karşılaşacak? Hangi koşullar altında ülkeye girecek? Karantina olacak mı, olmayacak mı?
Üstelik bu insanları birçoğu burada çalışıyor. Bayram tatiline ek olarak bir haftalık bir karantina, işverenle çalışanı karşı karşıya getirmeyecek mi?
Sayın Erhürman’ın deyimiyle bu gidişle 1 Ağustos’tan sonra ülkeye gelecek yolcular karantinaya girip girmeyeceklerini ülkeye gelirken havada, uçakta öğrenecek.
Ülkeyi yönetenler “hükümet bu hafta mı bozulur, önümüzdeki hafta mı bozulur” diye fal açarken, bayram tatili için Türkiye’ye giden binlerce çalışan hangi şartlar altında döneceğini anlamaya çalışıyor. Olacak iş değil. İnsan bazen bu kadar da olmaz diyor. Ancak burası Kıbrıs. Burada her şey oluyor…

Bu haber 9290 defa okunmuştur

:

:

:

: