Bu hükümet miadını doldurdu

Lefkoşa bugün kilitlenecek. Gazimağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı’nda hükümetin tavrını protesto eden Müteahhitler Birliği, araçlı eyleme gidiyor.

Lefkoşa bugün kilitlenecek. Gazimağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı’nda hükümetin tavrını protesto eden Müteahhitler Birliği, araçlı eyleme gidiyor.
Diğer taraftan pandeminin kararttığı ekonomik tablo can sıkıyor. Sadece resmi rakamlar 4,5 ayda 840 vatandaşın işsiz kaldığına işaret ediyor. Gayrı resmi rakamları siz düşünün.
Tüm bunların içinde sağlıkla ilgili endişeler de dinmiyor. Başbakan Tatar, “Pandemi hastanesine şimdilik ihtiyaç yok, çünkü o kadar fazla vaka yok” dese de toplumun bu konuda içi rahat değil.
Bu bağlamda sendikaların limanlarda başlattığı grev de Bakanlar Kurulu kararıyla 60 gün ertelendi.
Memleket böyle bir manzara içinde çalkalanırken, iki haftadır toplanamayan Bakanlar Kurulu dün bir araya geldi. Ancak toplantıdan tek satır açıklama gelmedi.
Başbakanı aldattığı açık açık söylenen İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, o toplantıda ne dedi, bilmiyoruz ama “işi tadı kaçtı.” Bu tespit bize değil, UBP Merkez Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Savaşan’a ait.
İmar planı kriziyle hükümette yaşanan durumu değerlendiren Savaşan, “Emirname konusunda kamuoyu önünde yaşananlar, ortaklığın lezzetini kaçırmıştır” diyor.
İçişleri Bakanı Baybars’ı da açıkça eleştirmekten çekinmeyen Savaşan, “Kamuoyu önünde hiç de yakışık almayan bir üslup ile bu ülkenin Başbakanına hukuk dersi verircesine açıklamalar yaptı. Bunu UBP tabanının kabul etmesi asla mümkün değildir” diyor.
Peki tabandaki bu rahatsızlık, hükümeti nereye götürür? Savaşan, “Bu yaşananlardan sonra önümüzdeki süreçlerde nasıl hareket edileceğini değerlendireceğiz” diyerek UBP’de de bu konuda henüz bir karar çıkmadığına vurgu yapıyor.
Ancak şurası bir gerçek. En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir. Ülkenin şu an uyumlu, radikal kararlar alabilen bir hükümete ihtiyacı var.
Eğer bu olamıyorsa elbette ülkeyi seçime götürecek bir hükümet de kurulabilir. Ancak olmaması gereken tek şey, kararsız bir hükümettir.
Hükümet ya vardır, ya da yoktur. Mış gibi yapmanın kimseye faydası yoktur. Şu an ülkede görünen manzara bir hükümetin olmadığı yönündedir.
Başbakan Ersin Tatar, imar planında kendisini aldatan bir İçişleri Bakanı ile dün Bakanlar Kurulu’nda aynı masa etrafında nasıl toplandı onu bilmiyoruz ama bildiğimiz bir gerçek vardır. O da bu hükümetin artık miadının dolduğudur. Bizden söylemesi…

Bu haber 3596 defa okunmuştur

:

:

:

: